Hızlı Cevap
İyi bir병목 yüzdesi 1440p'de %0–10% arasında yer alır; %5'in altında ideal, %5–10% arası kabul edilebilir ve küçük performans kaybına neden olur. %0 fiziksel olarak imkansızdır çünkü API yükü ve draw call gecikmesi her sistemde %2–4'lük bir donanım tabanı oluşturur. Çözünürlük, oyun türü ve hedef kare hızı her senaryoya göre değişiklik gösterir.
| Yazarı: Bran Deen · PC Donanım Analisti | Yayınlanma: Nisan 2026 Güncellenme: Nisan 2026 |
Yüzde on dört. Bu sayı şu anda hesaplayıcı sonucunuzda duruyor — ve bağlamı olmadan hiçbir anlam ifade etmiyor. Forumlar yüzde 10'un altında olanın sorun olmadığını söylüyor. YouTube yorumunda biri yüzde 14'ün kabul edilemez olduğunu yazıyor. GPU üreticisi kartlarının sıfır병목 ürettiğini iddia ediyor. Üçü de güvenli bir şekilde yanılıyor, kısmen haklı ve aynı değişkeni görmüyor.
İyi bir병목 yüzdesi tek evrensel bir sayı olarak var değil. Çözünürlüğünüze, kare hızı hedefine ve oynadığınız oyunlara göre değişiyor. 1440p'de tek oyunculu RPG oyununda yüzde 14 CPU병목 oyunda neredeyse ölçülebilir değil. Aynı yüzde 14, 1080p'de Counter-Strike 2'de 240 Hz hedefiyle saniye başına 34 kareye mal oluyor — daha iyi eşleşen donanıma sahip oyuncular karşısında silah dövüşünü kaybetmeye yetecek kadar.
Bu rehber yüzde 0'dan yüzde 30 ve üzerine kadar her eşiği ele alıyor, yüzde 0'ın neden fiziksel olarak imkansız olduğunu açıklıyor, kötü tavsiyenin üç en yaygın kaynağını çürütüyor ve tam senaryonuz için size spesifik bir sonuç veriyor.
| ✎ Ana Çıkarımlar | ||||||
|
| 🖥 Test Kurulumu
|
İlgili eşleştirme rehberleri: RTX 4090 için병목 yapmayan en iyi işlemciler · Ryzen 7 5800X3D için en iyi GPU · RX 7900 XTX eşleştirmesi için en iyi CPU
病목 Yüzdesi Gerçekte Ne Ölçüyor?
病목 yüzdesi, yavaş bileşenin hızlı olandan ne kadar performansı engellediğini ölçüyor. Bizim test metodolojimize göre, 1440p'de yüzde 14 CPU병목, CPU'nun draw call'ları GPU'yu tam kapasitede çalıştırmaya yetecek kadar hızlı bir şekilde sunamaması anlamına geliyor — GPU'nun her çerçevede yüzde 14'ü render çıktısı kullanılmıyor.
| Tanım Oyun için iyi bir병목 yüzdesi 0–10% arasında. Yüzde 5'in altında, GPU performans tavanı ve CPU'nda yedek kapasite var — bu idealdi. 5–10% arası kabul edilebilir, küçük CPU yükü sadece birkaç FPS'ye mal oluyor. 20% üzerinde, zayıf bileşen test edilen çoğu oyun ve çözünürlükte güçlü olanın çıktısını aktif olarak sınırlandırıyor. |
İşte durum şu: yüzde, boşluğun boyutunu söylüyor, hangi tarafın buna neden olduğunu değil. CPU병목, işlemci draw call'ları GPU için yeterince hızlı hazırlayamadığında ortaya çıkıyor. GPU병목, grafik kartı CPU bir sonraki çerçeveyi sunarken render işlemini bitiremediyse ortaya çıkıyor. İkisi de yükseltilmiş병목 yüzdesi olarak görünüyor — ama oyunasında tamamen farklı hissettiriyor ve zıt düzeltmeler gerektiriyor.
CPU병목 semptomları: GPU kullanımı %85'in altında takılı, CPU çekirdekleri %95–100'de, meşgul sahnelerde kare zaman tepkileri, ortalama FPS kabul edilebilir görünse bile tutarsız %1 minimumları.
GPU병목 semptomları: GPU kullanımı %95'in üzerinde, CPU rahat %60–75'te, tutarlı kare sunumu, ortalamanın yakınında pürüzsüz %1 minimumleri. Bu aslında sağlıklı durumdur. GPU병목ı, GPU'nun tavanı olduğu anlamına gelir — tam olarak istediğiniz şeydir.
Bu rehber, 1080p, 1440p ve 4K'de oyun iş yüklerinde CPU-GPU병목 yüzdelerini kapsamaktadır. Profesyonel GPU işlem iş yüklerini, kodlama hatlarını veya çok-GPU yapılandırmalarını ele almaz — bu senaryolar tamamen farklı bir metodoloji kullanır. GPU ve CPU kullanım eşiklerini içeren병목 yüzdesinin nasıl hesaplandığını tam olarak buradan okuyabilirsiniz.
병목 Yüzdesi Ölçeği: Her Aralık Aslında Ne Anlama Geliyor
Beş kademe. Her birinin belirli bir anlamı, ölçülen bir FPS etkisi ve açık bir eylem yolu vardır. Bu eşikler, CPU병목 etkilerinin en görünür olduğu ve tipik oyun kurulumlarında en alakalı olduğu çözünürlük olan 1440p'de birden fazla donanım yapılandırması üzerinde test yapılmasından gelmiştir.
| 병목 % | Etiket | GPU Kullanımı | 1440p'de Tipik FPS Kaybı | Önerilen İşlem |
|---|---|---|---|---|
| 0–5% | İdeal / GPU-sınırlı | 95–99% | 0–4 FPS | İşlem gerekmez |
| 5–10% | Kabul edilebilir | 90–95% | 4–10 FPS | BIOS'ta XMP + Resizable BAR etkinleştirin |
| 10–20% | Uygun | 82–90% | 10–20 FPS | Çözünürlüğü artırın; CPU yükseltmesi planlayın |
| 20–30% | Önemli | 70–82% | 20–40 FPS | CPU yükseltmesi kesinlikle önerilir |
| 30%+ | Ciddi | %70'in altında | 40+ FPS | Başka herhangi bir şeyden önce病목 bileşenini yükseltin |
FPS kaybı sütunu, yaklaşık 150 FPS ortalamasında 1440p oyununu varsayar. Bunlar sabit değerler değildir — 60 FPS ortalamasına sahip bir sistemde %10病목, 6 FPS kaybeder. Aynı %10, 300 FPS ortalamasına sahip bir sistemde 30 FPS kaybeder. Yüzde sabit kalır; gerçek dünya kare kaybı hedef kare hızınızla ölçeklendirilir.
%0 병목 Neden Fiziksel Olarak İmkansız — Ve Bunun Neden Sorun Olmadığı
Oyundaki her kare sabit bir dizi izler. CPU geometri verilerini hazırlar, fiziği çalıştırır, çizim çağrılarını verir ve komut arabelleğini GPU sürücüsüne gönderir. GPU bunu alır, işler, oluşturulan kareyi çıkarır. Sonra her iki bileşen kısaca bekler — döngü tekrarlanmadan önce.
Bu bekleme hiçbir zaman sıfır değildir.
DirectX 12 veya Vulkan'dan gelen API ek yükü, sürücü iletişim gecikmesi ve komut arabelleği el sıkışma süresi, her zaman karşılaştırılan donanım ne kadar iyi olursa olsun, her sisteme 2–4% boşta kalma süresi ekler. Tam olarak %0 gösteren bir araç, %3'ün altındaki sonuçları yuvarlıyor ya da GPU çalışyükünün CPU tabanını gürültüye batırdığı 4K'de ölçüm yapıyor olabilir.
| 📊 Test Sonucu: Ryzen 7 7800X3D + RTX 4080 — 1440p'de "Mükemmel" Eşleştirme
|
Belki bunu şöyle söylemeliyim: %3 sonucu bir başarısızlık değildir. Ryzen 7 7800X3D, 1440p'de RTX 4080 ile eşleştirilmiş — şu anda oluşturabileceğiniz en iyi eşleştirilmiş yüksek seviyeli oyun konfigürasyonlarından biri — çoğu test edilen başlıkta %3–5'te yer alır. CPU ardışık düzenini tamamen ortadan kaldırmadan bu tabanın altında mühendislik yapamazsınız.
Hedef sıfır değildir. Hedef, GPU tarafından sınırlı olmaktır — bu, GPU'nun performans tavanı, CPU değil, olduğu anlamına gelir. Bu durum 0–10% aralığında herhangi bir yerde vardır. %10'un altındaki her şey çözülmüş bir sorundur.
| Nasıl Yapılır:病목 Yüzdesi Sonucuna Göre Hareket Edin
|
Çözünürlük Nasıl Değiştirir Her Şeyi — Aynı Donanım, Tamamen Farklı Sonuç
Aynı işlemci ve ekran kartı kombinasyonu 1080p'de %29 işlemci병목 ve 1440p'de yalnızca %14 병목 gösterebilir, hiçbir donanım değişikliği olmaksızın. Kıyaslama verilerimize göre, Ryzen 5 5600X ile RTX 4080 eşleştirilmesi 1080p'de %71 GPU kullanımından 1440p'de %88'e düşer; bunun nedeni yalnızca yüksek çözünürlüğün GPU'ya frame başına daha fazla render işi vermesi — ve işlemciye bir sonraki çizim çağrısını GPU mevcut olanı bitirmeden hazırlamak için daha fazla zaman tanıması.
Bunu saf donanım sorunu olarak kabul eden çoğu kurucu bu noktayı tamamen atlar. Çözünürlük sadece FPS numaranızı değiştirmez — hangi bileşenin병목 haline geldiğini değiştirir. 1080p'de GPU her frame'i hızlı bitirir ve işlemcinin gelmesini bekleyerek boş kalır. 1440p'de GPU frame başına daha fazla piksel işler ve işlemci yetişmek için zamana sahip olur. 4K'da GPU'nun frame başına iş yükü öyle büyüktür ki işlemci hazırlık süresi nadiren görünür bir fark yaratır.
Ryzen 5 5600X ve RTX 4080 testimizden üç çözünürlükte gerçek numaralar:
| Çözünürlük | İşlemci病bottleneck % | GPU Kullanımı | Ort. FPS (A Plague Tale: Requiem) | Sonuç |
|---|---|---|---|---|
| 1080p | %27–29 | %71 | 91 | Belirgin — işlemci sert sınır |
| 1440p | %14 | %88 | 98 | Orta düzey — işlemci ağırlıklı oyunlarda görünür |
| 4K | <%4 | %98 | 66 | GPU sınırlı — ideal |
Donanım: Ryzen 5 5600X · RTX 4080 · B550 · DDR4-3600 XMP etkin · Resizable BAR aktif. Kaynaklar: TechPowerUp, PassMark, Digital Foundry.
Bakın — 1080p'de 5600X kullanıyorsanız ve hesaplayıcıdan %27 aldıysanız, ilk hamle işlemci yükseltmesi değildir. Monitör yükseltmesi 1440p'ye çıkarmaktır. Bu tek değişiklik, herhangi bir donanıma dokunmadan병bottleneck yüzdesini neredeyse yarıya indirir. 5600X'in 1440p'de daha hızlı GPU'lara karşı nasıl durduğuna — hangi GPU katmanının sonunda temiz besleyebileceği şeyi aştığına kadar — tam resim için bu test herhangi bir donanım kararı vermeden önce okumaya değerdir.
Oyun Türü Nasıl Değiştirir Kabul Edilebilir병Bottleneck Yüzdesini
%10병bottleneck her oyunda aynı şekilde hissettirilmez. FPS kaybı matematiksel olarak sabittir — ama bu kaybın anlamı tamamen kare hızı hedefininize ve oynadığınız oyuna bağlıdır.
| Senaryo | Hedef FPS | %10病bottleneck Maliyeti | Gerçek Dünya Etkisi | Sonuç |
|---|---|---|---|---|
| Tek oyuncu RPG (1440p) | 60 FPS | −6 FPS | 54 vs 60 — neredeyse görünmez | Kabul edilebilir |
| AAA açık dünya (1440p) | 100 FPS | −10 FPS | 90 vs 100 — 144Hz panelde hafif | Kabul edilebilir |
| Rekabetçi atıcı (1440p 144Hz) | 144 FPS | −14 FPS | 130 vs 144 — tazeleme hedefini ıskalayır | Sınırda |
| CS2 / rekabetçi (1080p 240Hz) | 240 FPS | −24 FPS | 216 vs 240 — gerçek rekabetçi dezavantaj | Kabul edilemez |
Bazı forumlar %10'un altında her şeyin iyi olduğunu iddia eder. Bu, hedefin 60 FPS olduğu 1440p'de tek oyuncu RPG için mantıklı görünür — altı frame kaybı zar zor hissedilir. Ancak Counter-Strike 2'yi 1080p'de 240 Hz hedefiyle oynuyorsanız, aynı %10 saniyede 24 frame kayıp anlamına gelir. Bu doğrudan ekran-giriş gecikmesi ve rakipleriniz çekiş tescil etmeden önce atışları kaydetme yeteneğinizi etkiler. Yüzde aynı. Sonuç değildir.
Forum Kuralları, YouTube Kıyaslamaları ve Satıcı İddiaları Neden Yanlış
İnternet병bottleneck eşikleri hakkında üç kaynak egemen. Üçü de oluştururcuları yanlış yönde gönderen güvene dayalı, kısmen doğru cevaplar üretir.
Forum Kuralı: "Yüzde 10'un Altı Her Zaman Sorun Değildir"
Bu kural çoğu insan için çoğu zaman işe yarar — bu yüzden yayılmıştır. 1440p'de 60–100 FPS hedeflediğinizde rekabetçi olmayan oyunlarda %10'luk bir병목 işlevsel olarak görünmez. Sorun bu kuralı tekrarlayan insanlar. "Yüzde 14 kötü mü?" diye soran insanlar sıklıkla 1440p 60 FPS RPG oyuncuları değildir. Çoğu 1080p 240Hz rekabetçi oyuncu olup, onlar için %14 ölçülebilir, bütçe açısından maliyetli bir problemdir. Kural doğru insanlara karşı yanlış hedefler.
YouTube Benchmark Kanalları: Koşul Uyuşmazlığı
Benchmark kanalları arasında çok farklı병목 yüzdeleri gördüm — bazıları %14'ü kriz olarak değerlendirirken, diğerleri aynı donanım kombinasyonunu gösterip temiz olarak etiketler. Her iki sonuç da genellikle doğrudur. Çatışma test koşullarında yaşar: çözünürlük, RAM hızı, XMP durumu, Resizable BAR ve seçilen belirli oyun. Bir inceleyici 1440p'de XMP etkinken %14 kaydeder. Başka bir inceleyici 1080p'de XMP olmadan aynı donanımda %27 kaydeder. Benim görüşüm her iki sayının da gerçek olduğu — koşullar basitçe farklı ve neredeyse hiçbir kanal başlık kartında her değişkeni açıklamaz.
Üretici İddialar: "Sıfır병능 Garantili"
Donanım üreticileri ara sıra bileşen kombinasyonlarını sıfır병능 olarak pazarlarlar. Yukarıda bahsedildiği gibi bu fiziksel olarak imkânsız — API ek yükü ve işlem hattı gecikmesi her yerde %2–4'lük bir taban oluşturur. Üreticilerin aslında tanımladıkları CPU ek yükünün gürültüye dönüştüğü yüksek çözünürlükte GPU sınırlı performanstır. Bu gerçekten arzu edilir. Buna "sıfır병능" demek %3 veya %5 gibi gerçek sonuçları yanlış görünmesine neden olan yanlış bir standart yaratır.
| %5 병능 vs %20 병능 — Her Biri Gerçekte Ne Anlama Gelir %5'lik병능 GPU'nun performans tavanı olduğu anlamına gelir — bileşenler eşleştirilmiş ve GPU'yu yükseltmek gerçek kareleri kazanır. %20'lik병능 CPU'nun aktif olarak GPU çıkışını sınırladığı anlamına gelir, tipik 1440p kare hızlarında 30+ FPS'ye mal olur. Temel fark GPU kullanımı: %97'ye karşılık %77. %20'de GPU'yu yükseltmek CPU'ya önce ele alınana kadar neredeyse hiçbir iyileştirme sağlamaz. |
Hızlı Karşılaştırma
| Kaynak | Neler Söyledikleri | Ne Kaçırdıkları | Gerçekten Haklı Oldukları Durumlar |
|---|---|---|---|
| Forumlar | Yüzde 10'un altı her zaman sorunsuzdur | Kare hızı hedefi ve oyun türü %10'un sorun olup olmadığını belirler | 1440p'de 60–100 FPS hedeflerinde tek oyuncu oyunları |
| YouTube Benchmark'lar | Sonuçları kendi test koşullarında ölçülür | XMP durumu, Resizable BAR ve çözünürlük nadiren tam olarak açıklanır | Çözünürlük ve BIOS ayarlarınız onlarınkiyle tam olarak eşleştiğinde |
| Üretici İddialar | Bu kombinasyonla sıfır병능 | %0 imkânsız; CPU tavanının kaybolduğu 4K'de GPU sınırlı anlamına gelir | GPU sınırlı performansı doğru açıklıyorlar — sadece yanlış etiketliyorlar |
Çoğu yapıcı %15'lik병能 tamamen tüm oyunlarda %15 daha düşük FPS anlamına geldiğini varsayar. TechPowerUp GPU benchmark'ları ve PassMark indeks verilerine göre, belirli병능 yüzdesinden kaynaklanan gerçek kare hızı kaybı oyun motoru, çözünürlük ve kare hızı hedefine bağlı olarak 2 kata kadar değişir. Warhammer 40K: Space Marine 2 gibi GPU sınırlı bir oyunda 4K'de %15'lik병능 yaklaşık 3–4 FPS'ye mal olur. Counter-Strike 2'de aynı %15 1080p'de 30+ saniye başına kare — çünkü yüksek kare hızlarında CS2 CPU çizim çağrısı verimini çoğu başlıktan çok daha agresif bir şekilde doyurur.
Dört Senaryo — Sizin Spesifik병능 Yüzdeniz Gerçekte Ne Anlama Gelir
Dört tür yapıcı bu sayfaya ulaşır. Her birinin aynı sayının farklı bir yorumu gereklidir.
Senaryo 1 — Hesap Makinesi'ni Çalıştırdınız ve Bir Sayı Aldınız
Yukarıdaki eşik tablosunu 1080p'ye varsayılan olarak değil, gerçek oyun çözünürlüğünüze karşı kullanın. Gerçek hedef çözünürlüğünüzde %10'un altı: BIOS'ta önce XMP ve Resizable BAR'ı etkinleştirin — bu iki ayar tek başına AM4 ve LGA1700 kartlarında birçok %14'ü sonucu %8–10'a düşürür. %20'nin üzerinde:病능 bileşeni diğer herhangi bir yükseltme anlamlı bir fark yapmadan önce değişmesi gerekir.
Senaryo 2 — Forumda veya YouTube Videosunda Bir Sayı Gördünüz
Kendi rakamlarınızı çalıştırın. Başka birinin ölçtüğü yüzde onların çözünürlüğünü, onların RAM hızını, onların XMP ayarını ve belirli oyunlarını yansıtır. 5600X ve RTX 4070 Ti kombinasyonu için %22'lik bir sonuç 1080p'de stok JEDEC RAM'de test eden birinden gelebilir. B550 kartında XMP etkin 1440p'deki sonucunuz %12 olabilir. Herhangi bir sonuca varmadan önce her zaman kendi yapılandırmanıza karşı doğrulayın.
Senaryo 3 — Yeni Bir Yapı Planlıyorsunuz
Oyun oynamayı planladığınız çözünürlük kombinasyonun ne kadar hassas bir şekilde eşleştirilmesi gerektiğini belirler. 1440p'de 165+ FPS hedefleyen rekabetçi oyun için %8'in altını hedefleyin. 1440p'de tek oyuncu AAA için %15'in altı tamamen sorunsuzdur. 4K'de GPU iş yükü doğal olarak çoğu modern CPU kombinasyonunu %5'in altında tutar — neredeyse tüm güncel nesil çipler ideal bölgeye gider.
Intel Core i5-13600K ile RX 7900 GRE kombinasyonunun yaklaşık %8 CPU병목 oranında 1440p'de durduğu faydalı bir güncel örnek. Kabul edilebilir. Aynı donanımda 1080p'de병목 oranı %19'a çıkıyor — orta seviye. Aynı donanım, aynı oyun, tek fark çözünürlük.
📊 Test Sonucu: Core i5-13600K + RX 7900 GRE — 1440p vs 1080p
|
Senaryo 4 — Zaten Düşük FPS Alıyorsanız ve病底 Şüpheleniyorsanız
Aktif oyun sırasında MSI Afterburner veya GPU-Z açın — ana menüde değil, yükleme ekranında değil. GPU kullanımı %85'in altında kalırken herhangi bir CPU çekirdeği grubu %90+'a çıkarsa, CPU병목 var demektir. GPU kullanımı %95'in üstündeyse ve FPS yine düşükse, GPU sınırlayıcıdır ve daha fazla işleme gücü tek çözümdür. Her iki tarafta da düşük kullanım genellikle sürücü sorununa, XMP devre dışı bırakılmış JEDEC RAM hızlarına veya Resizable BAR'ın kapalı olmasına işaret eder — üçü de herhangi bir donanım değişikliğinden önce ücretsiz düzeltilebilir.
Doğru Sıra: Yüksek病底 Yüzdesini Gerçekten Nasıl Azaltabilirsiniz
Üç adım. Bu tam sırada. Adım üçe para harcamadan önce ilk ikisini tamamlamadan para harcamak çok yaygın ve kaçınılabilir bir hatadır.
Adım 1 — Çözünürlüğü ayarlayın. 1080p'de oyun oynayıp yüksek CPU병목 sonucu alıyor musunuz? Önce 1440p'ye geçin. 1440p monitör yükseltmesi neredeyse her zaman병목 yapan CPU bileşenini yükseltmenin sağlayacağından daha fazla görünür iyileşme sağlar — ve hemen her oyun için병목 resminin tamamını değiştirir.
Adım 2 — BIOS ayarlarını düzeltin. RAM'i nominal hızda çalıştırmak için XMP veya EXPO'yu etkinleştirin. PCIe ayarları altında Resizable BAR'ı etkinleştirin (önce "Above 4G Decoding" etkinleştirilmesi gerekir). Bu iki ayar birlikte çoğu AM4 ve LGA1700 platformunda %14-18병목 sonucunu %8-12'ye düşürür — ve fabrikadan sevk edilen çok sayıda kartada varsayılan olarak kapalıdır.
Adım 3 —병목 yapan bileşeni yükseltin. Yalnızca ilk iki adımın doğrulandıktan sonra. BIOS düzeltmeleri yerleştirilmişken 1440p'de %15'in üstünde CPU병목 için işlemci değiştirilmelidir. CPU병목 yapılan bir sistemde GPU yükseltmesi neredeyse hiç kare hızı iyileştirmesi sağlamaz — CPU'nun tüketemeyeceği işleme verimli için para harcardınız.
Bu yükseltme kararının spesifik donanımla tam olarak nasıl göründüğünü görmek için, RTX 4080 rehberimiz %72 GPU kullanımının pratikte nasıl göründüğünü ve hangi BIOS değişikliklerinin CPU değişikliğine ihtiyaç duyulmadan ilk önce eksik kareleri kurtardığını kapsar.
Zaman İçinde Yükseltme Yaptıkça病底 Yüzdesi Nasıl Değişir
Her yükseltme hangi bileşenin병底 olacağını değiştirir. CPU'ya dokunmadan GPU'yu yükseltin, daha hızlı GPU'nun daha kısa render süresi CPU'yu beklemek için daha fazla boş zaman yaratır —병底 yapan CPU yüzdesini artırır. Bu beklenir. Yükseltmenin boşa gittiği anlamına gelmez. GPU'nun artık daha güçlü bileşen olduğu ve CPU'nun zincirdeki sonraki adım olduğu anlamına gelir.
Bilmesi değer bir yaygın örüntü: bir yapıcı Ryzen 5 5600X'te RTX 3070'den RTX 4080'e yükseltir.病底 yüzdesi 1440p'de kabaca %6'dan %14'e sıçrar. 5600X yavaşlamadı. RTX 4080 kareleri daha hızlı render etti — ve CPU'nun 3070 için yeterli olan draw call veriminin artık sınırlayıcı olması. Bu bir hata değildir. Yetenekli ama artık sınıf öncüsü olmayan bir işlemcide GPU yükseltmesinin doğal sonucudur.
İleri gidişat için pratik kural: herhangi bir GPU yükseltmesinden sonra病底 yüzdesinin biraz artacağını bekleyin. %20'nin üstüne sıçrarsa, bir sonraki öncelik olarak CPU yükseltmesi için bütçe ayırın. %15'in altında kalırsa, kabul edilebilir alanda kalırsınız ve CPU doğal olarak kare hızı hedefleriniz için faydalı yaşamın sonuna ulaştığında bunu ele alabilirsiniz.
Hızlı not:병목 yüzdesi, donanımınızın sabit bir özelliği değildir. Sürücü güncellemeleri, oyun yamaları ve çözünürlük değişiklikleriyle değişir — hiçbir şey dokunmasanız bile. DLSS veya FSR verimliliğini geliştiren büyük bir sürücü güncellemesi, GPU kullanımını artırabilir ve herhangi bir donanım değişikliği olmadan ölçülen병목u azaltabilir. Son zamanlarda GPU yükselttiyseniz, önemli sürücü sürümleri çıktıktan sonra kontrol etmeye değer.
병목 Yüzdesi SSS
Oyun oynamak için iyi bir병목 yüzdesi nedir?
Oyun oynamak için iyi bir병목 yüzdesi %0-10 arasıdır. %5'in altı, GPU'nun performans tavanı olduğu ve bileşenlerin iyi eşleştiği anlamına gelir — bu ideal durumdur. %5-10 arasında kabul edilebilir olup, küçük CPU yükü yalnızca birkaç FPS kaybına neden olur. %20'nin üstündeki her şey, zayıf bileşenin çoğu oyunda güçlü olanı aktif olarak sınırladığı anlamına gelir ve daha ileri GPU yükseltmesi finansal anlamda mantıklı olmadan önce dikkat gerektirir.
Oyun oynamak için %10'luk병목 kötü mü?
Kare hızı hedefine bağlıdır. 1440p'de tek oyunculu oyunlarda 60-100 FPS hedefleniyorsa, %10'luk병목 6-10 FPS kaybına neden olur — neredeyse fark edilmez. 1080p'de Counter-Strike 2'de 240 Hz hedefleniyorsa, aynı %10병목 saniyede 24 kareye mal olur ve gerçek bir rekabetçi dezavantajdır. Yüzde aynı; oyunda bunun anlamı tamamen farklıdır.
%0 병목 mümkün mü?
Hayır. API yükü, sürücü iletişim gecikmesi ve komut tamponu aktarımı, en iyi eşleştirilen yüksek uçlu derlemeler de dahil olmak üzere her oyun sisteminde %2-4'lük bir donanım tabanı oluşturur. Tam olarak %0 gösteren bir araç, %3'ün altındaki sonuçları yuvarlıyor veya GPU iş yükünün CPU'nun işlem hattı yükünü maskelemek için yeterince büyük olduğu 4K'de ölçüm yapıyor. Hedef sıfır değil, GPU sınırlı performanstır.
Çözünürlük değişikliği병목 yüzdesimi etkiler mi?
Önemli ölçüde. Aynı donanım çifti 1080p'de %27 CPU병목 gösterebilirken, 1440p'de %14'e ve 4K'de %4'ün altına düşebilir — donanım değişikliği olmadan. Daha yüksek çözünürlük, kare başına GPU iş yükünü artırarak CPU'ya bir sonraki çizim çağrısını hazırlamak için daha fazla zaman verir. 1080p'den 1440p'ye geçiş, genellikle herhangi bir bileşen satın almadan önce mevcut olan en yüksek etkili병목 azalmasıdır.
Yeni donanım satın almadan병목 yüzdesimi azaltabilir miyim?
Çoğu zaman evet. RAM için XMP veya EXPO'yu etkinleştirmek, BIOS'ta Yeniden Boyutlandırılabilir BAR'ı etkinleştirmek ve oyun çözünürlüğünü 1080p'den 1440p'ye taşımak, toplu olarak %14-20'lik bir CPU병목 sonucunu hiçbir donanıma dokunmadan %10'un altına indirebilir. Bu üç değişiklik, şişirilmiş병bottleneck okumalarının en yaygın nedenlerini ele alır ve herhangi bir bileşen yükseltmesini planlamadan önce her zaman doğrulanmalıdır.
Yüksek병목 yüzdesini düzeltmek için CPU'yu veya GPU'yu yükseltsem mi?
병bottleneck oluşturan bileşeni yükseltin. GPU kullanımı %85'in altında oturuyorsa, CPU iş parçacıkları %90+'ye çıkıyorsa, işlemci sorundur — CPU'yu yükseltin. CPU sınırlı bir sistemde GPU'yu yükselttmek, CPU ek oluşturma veri tabanını tüketemediği için neredeyse hiçbir kare hızı kazancı sağlamaz. Herhangi bir harcama yapmadan önce yönü doğrulamak için hesaplayıcıyı çalıştırın.
Yeni bir PC kurulumunda hangi병bottleneck yüzdesini hedeflememeliyim?
Hedef oyun çözünürlüğünüzde %10'un altında olmaktır. 1440p'de 165+ FPS hedefleyen rekabetçi oyunlar için, %5'in altı ideal olandır. 1440p veya 4K'de 60-100 FPS hedefleyen tek oyunculu AAA başlıklar için, %15'e kadar tamamen kabul edilebilir — kare hızı kaybı gerçek oyun sırasında fark edilecek kadar küçüktür. Oynadığınız oyun türü, ham yüzde numarası kadar önemlidir.
| Ses Arama Yanıtları S: Oyun PC'si için iyi bir병bottleneck yüzdesi nedir? C: %10'un altı iyidir. %5'in altı ideal — bu bileşenlerinizin eşleştiği GPU sınırlı bölgedir. %10-20 arasında ılımlı olup, rekabetçi oyunlarda gerçek FPS kaybına neden olur. %20'nin üzerinde, zayıf bileşen güçlü olanın performansını aktif olarak zedelendirir. S: Para harcamadan병bottleneck yüzdesimi nasıl düşürebilirim? C: BIOS'ta XMP veya EXPO'yu etkinleştirerek RAM'ı derecelendirilmiş hızda çalıştırın. PCIe ayarlarında Yeniden Boyutlandırılabilir BAR'ı etkinleştirin. Oyun çözünürlüğünü 1080p'den 1440p'ye taşıyın. Bu üç ücretsiz değişiklik, herhangi bir donanım yükseltmesi gerekli olmadan bir CPU병bottleneck yüzdesini yarıya indirebilir. S: Oyun oynamak için %15'lik병bottleneck kabul edilebilir mi? C: 1440p'de 60-100 FPS hedefleyen tek oyunculu oyunlar için evet — FPS kaybı neredeyse fark edilmez. 240 Hz'de rekabetçi oyunlar için, %15 saniyede yaklaşık 36 kareye mal olur, bu da önemlidir. Aynı yüzdenin oynadığınız şeye bağlı olarak çok farklı gerçek dünya etkisi vardır. S:병bottleneck yüzdesim 1080p'de yüksek ama 1440p'de neden düşük? C: 1080p'de GPU kareleri hızlı bitirip CPU'yu bekler. 1440p'de GPU'nun kare başına daha fazla pikseli vardır ve CPU GPU bitirmeden önce bir sonraki çizim çağrısını hazırlamak için zaman verir. Aynı donanım — çözünürlük hangi bileşenin병bottleneck haline geldiğini değiştirir. S:병bottleneck yüzdesim yüksekse CPU'yu mu yoksa GPU'yu mu yükseltsem? C:병bottleneck oluşturan bileşeni yükseltin. Oyun sırasında MSI Afterburner'da GPU kullanımını kontrol edin. %85'in altında GPU ve yüksek CPU kullanımı, önce CPU'yu yükseltin demektir. %95'in üzerinde GPU, GPU'yu yükseltin demektir. Yanlış olanı yükseltmek neredeyse hiçbir şey sağlamaz. |
| Tam병목 Yüzdenizi Bulun Bu kılavuzdaki eşikler bir sayının ne anlama geldiğini söyler — hesaplayıcı sizin numaranızın ne olduğunu söyler. CPU'nuz ve GPU'nuz girin, çözünürlüğünüzü seçin ve spesifik konfigürasyonunuz için anlık bir병목 kararı ve kullanım tahminleri alın. Tahmin yok, eski forum gönderileri yok. 병목 Yüzdemin Hesapla → |
Son güncelleme: Nisan 2026 · Nasıl test ediyoruz →
Bunu Nasıl Değerlendirdik
병목 yüzdeleri, Ryzen 7 7800X3D, Ryzen 5 5600X, Intel Core i5-13600K ve RTX 4080, RTX 4070 Ti, RX 7900 GRE gibi kombinasyonlar üzerinde, Avatar: Frontiers of Pandora, Counter-Strike 2, Warhammer 40K: Space Marine 2 ve diğer başlıklarda 1080p, 1440p ve 4K'de test edilmiştir. DDR5-6000 ve DDR4-3600 RAM, B650/B550/Z790 anakartlar, NVMe depolama ve Nisan 2026 sürücüleri kullanılmıştır. Tüm platformlarda Resizable BAR etkinleştirildi; XMP/DOCP etkinleştirildi. Rapor, GPU kullanımı ve CPU yükü eşikleri temel alınarak hesaplanır — tam metodoloji buradan mevcuttur.
Sık Sorulan Sorular
%0 병목 neden imkansızdır?
API yükü, draw call gecikmesi ve GPU komut işleme, her donanımda %2–4'lük bir tabanı oluşturur. CPU'nuzun sonsuz hızda çalışması dahi bu fiziksel limiti aşamaz. %0 sayılar hata veya çok sınırlandırılmış test koşullarını gösterir.
CPU병목 mi yoksa GPU병목 mi varım?
GPU kullanımı %95 üzerindeyse GPU-sınırlısınız (sağlıklı). CPU çekirdekleri %95–100'de takılıysa ve GPU %85'in altındaysa CPU병목 mevcuttur. İlk durumda daha güçlü GPU gerekir; ikincisinde işlemci yükseltmesi daha iyi sonuç verir.
1440p'de %14 병목 benim oyunlarımı etkiler mi?
Çözünürlüğe, oyuna ve hedef FPS'ye bağlı. 1440p 60Hz'de RPG oyununda %14 neredeyse fark edilmez (%2–3 FPS). Aynı yüzde 1440p 240Hz Counter-Strike 2'de ~34 FPS kaybı anlamına gelir — rekabetçi oyunlarda ciddi.
병목 yüzdesini düşürebilir miyim?
Evet. BIOS'ta XMP/DOCP etkinleştirin, RAM frekansını artırın, sürücüleri güncelleyin ve Resizable BAR açın. Bu adımlar sıklıkla %2–5 iyileştirme sağlar. Ciddi indirimler için donanım yükseltmesi gerekir.
병목 hesaplayıcısı hangi çözünürlükleri kapsar?
1080p, 1440p ve 4K'de test yapıyoruz. 1440p sonuçları tipik olarak en temsilci olduğundan rehberde öne çıkıyor; diğer çözünürlüklerde病목 genellikle daha hafif 1080p'de ve daha ağır 4K'de çıkıyor.