Szybka odpowiedź
Dobry procent bottlenecku do gier to wartość między 0–10%. Poniżej 5% to ideał — karta graficzna pracuje na pełną moc, a procesor ma rezerwę. Między 5–10% to akceptowalne, z minimalnym narzutem 1–8 FPS w większości gier na 1440p. Powyżej 20%, bottleneck staje się znaczący i aktywnie limituje wydajność — w tym przypadku warto rozważyć upgrade procesora przed zakupem szybszej karty graficznej.
| Autorstwo: Bran Deen · Analityk sprzętu PC | Opublikowano: kwiecień 2026 Zaktualizowano: kwiecień 2026 |
Czternaście procent. Dokładnie ta liczba znajduje się teraz w wyniku Twojego kalkulatora — i bez kontekstu absolutnie nic nie znaczy. Fora mówią, że wszystko poniżej 10% to jest w porządku. Komentarz na YouTube mówi, że 14% to nie do zaakceptowania. Producent karty graficznej twierdzi, że ich urządzenie powoduje zero bottlenecku. Wszyscy troje są pewni siebie, częściowo mają rację i tracą tę samą zmienną.
Dobry procent bottlenecku nie istnieje jako jedna uniwersalna liczba. Istnieje względem Twojej rozdzielczości, docelowej liczby klatek i gier, które uruchamiasz. 14% bottleneck procesora w 1440p w jednoosobowej grze RPG jest ledwie mierzalny w rzeczywistej rozgrywce. Ten sam 14% w 1080p w Counter-Strike 2 z docelowymi 240 Hz kosztuje Cię 34 klatki na sekundę — wystarczająco dużo, aby przegrać starcia z graczami posiadającymi lepiej dopasowany sprzęt.
Ten przewodnik obejmuje każdy próg od 0% do 30%+, wyjaśnia, dlaczego 0% jest fizyczną niemożliwością, obala trzy najbardziej powszechne źródła złych porad i daje Ci konkretny werdykt dla Twojej dokładnej sytuacji.
| ✎ Kluczowe wnioski | ||||||
|
| 🖥 Konfiguracja testowa
|
Powiązane przewodniki parowania: najlepsze procesory do RTX 4090 bez bottlenecku · najlepsza karta graficzna do Ryzen 7 5800X3D · najlepszy procesor do parowania z RX 7900 XTX
Co dokładnie mierzy procent bottlenecku?
Procent bottlenecku mierzy, jak wiele wydajności wolniejszy komponent zawstrzymuje od szybszego. Zgodnie z naszą metodologią testowania, 14% bottleneck procesora w 1440p oznacza, że procesor nie może dostarczać draw call'i wystarczająco szybko, aby GPU pracowało na pełną wydajnością — pozostawiając 14% niewykorzystanej mocy renderowania karty graficznej w każdej klatce.
| Definicja Dobry procent bottlenecku dla gier to 0–10%. Poniżej 5% oznacza, że GPU jest sufitem wydajności i procesor ma zapas mocy — to ideał. Między 5–10% to akceptowalne, z minimalnym narzutem procesora kosztującym zaledwie kilka FPS. Powyżej 20%, słabszy komponent aktywnie limituje moc silniejszego w większości testowanych tytułów i rozdzielczości. |
Oto rzecz: procent mówi Ci o wielkości różnicy, ale nie który element ją powoduje. Bottleneck procesora pojawia się, gdy procesor nie potrafi przygotować draw call'i wystarczająco szybko dla GPU. Bottleneck karty graficznej pojawia się, gdy karta graficzna nie może zakończyć renderowania zanim procesor dostarczy następną klatkę. Oba pokazują się jako podwyższony procent bottlenecku — ale uczucie w grze jest zupełnie inne i wymagają przeciwstawnych rozwiązań.
Objawy bottlenecku CPU: Wykorzystanie GPU poniżej 85%, wątki CPU na 95–100%, skoki czasu ramki w zajętych scenach, niestabilne dolne 1% nawet gdy średnia liczba klatek wygląda akceptowalnie.
Objawy bottlenecku GPU: Wykorzystanie GPU powyżej 95%, CPU w komfortowej 60–75%, stabilna dostawa ramek, gładkie dolne 1% blisko średniej. To właściwie stan zdrowszy. Bottleneck GPU oznacza, że GPU jest sufitem wydajności — dokładnie to, czego chcesz.
Ten przewodnik obejmuje procenty bottlenecku CPU-do-GPU w obciążeniach gamingowych na rozdzielczościach 1080p, 1440p i 4K. NIE dotyczy profesjonalnych obciążeń GPU compute, potoków kodowania lub konfiguracji multi-GPU — te scenariusze stosują zupełnie inną metodologię. Możesz przeczytać dokładnie jak liczymy procent bottlenecku wraz z progami wykorzystania GPU i CPU stosowanymi do każdego werdyktu.
Skala procentu bottlenecku: Co naprawdę oznacza każdy zakres
Pięć poziomów. Każdy ma konkretne znaczenie, mierzony wpływ na FPS i jasny kierunek działania. Te progi pochodzą z testów obejmujących wielokrotne konfiguracje sprzętu na 1440p — rozdzielczości, gdzie efekty bottlenecku CPU są najbardziej widoczne i najbardziej istotne dla typowych zestawów gamingowych.
| Bottleneck % | Etykieta | Wykorzystanie GPU | Typowa strata FPS na 1440p | Rekomendowane działanie |
|---|---|---|---|---|
| 0–5% | Idealny / Ograniczony GPU | 95–99% | 0–4 FPS | Brak wymaganych akcji |
| 5–10% | Akceptowalny | 90–95% | 4–10 FPS | Włącz XMP + Resizable BAR w BIOS |
| 10–20% | Umiarkowany | 82–90% | 10–20 FPS | Zwiększ rozdzielczość; planuj upgrade CPU |
| 20–30% | Znaczący | 70–82% | 20–40 FPS | Upgrade CPU stanowczo rekomendowany |
| 30%+ | Poważny | Poniżej 70% | 40+ FPS | Upgrade komponentu bottlenecku przed czymkolwiek innym |
Kolumna straty FPS zakłada gaming na 1440p przy średnio około 150 FPS. To nie są wartości stałe — bottleneck 10% na systemie ze średnią 60 FPS traci 6 FPS. Ten sam 10% na systemie ze średnią 300 FPS traci 30. Procent pozostaje stały; rzeczywista strata klatek skaluje się z Twoją docelową liczbą FPS.
Dlaczego bottleneck 0% jest fizycznie niemożliwy — i dlaczego to jest w porządku
Każda klatka w grze podąża za stałą sekwencją. CPU przygotowuje dane geometrii, uruchamia fizykę, wydaje polecenia rysowania i przesyła bufor poleceń do sterownika GPU. GPU otrzymuje go, przetwarza, wyprowadza renderowaną klatkę. Następnie oba komponenty czekają — krótko — przed powtórzeniem się cyklu.
To oczekiwanie nigdy nie wynosi zero.
Narzut API z DirectX 12 lub Vulkan, opóźnienie komunikacji sterownika i czas handshake'u bufora poleceń dodają 2–4% czasu bezczynności w każdym testowanym systemie — niezależnie od tego, jak dobrze dopasowany jest sprzęt. Narzędzie pokazujące dokładnie 0% albo zaokrągla wyniki poniżej 3% w dół, albo mierzy na 4K, gdzie sama rozdzielczość tworzy wystarczającą ilość obciążenia GPU, że próg CPU znika w szumie.
| 📊 Wynik testu: Ryzen 7 7800X3D + RTX 4080 — "Idealne" parowanie na 1440p
|
Albo może powiedzieć to w ten sposób: wynik 3% to nie porażka. Ryzen 7 7800X3D sparowany z RTX 4080 na 1440p — jedna z najbardziej dopasowanych konfiguracji highend gamingowych, jakie możesz aktualnie zbudować — osiąga 3–5% w większości testowanych tytułów. Nie możesz inżynierować poniżej tego progu bez całkowitego wyeliminowania potoku CPU.
Celem nie jest zero. Celem jest ograniczenie GPU — oznaczające, że GPU jest sufitem wydajności, a nie CPU. Ten stan istnieje gdziekolwiek w przedziale 0–10%. Wszystko poniżej 10% to rozwiązany problem.
| Instrukcja: Działaj zgodnie z wynikiem procentu bottlenecku
|
Jak rozdzielczość zmienia wszystko — ten sam sprzęt, zupełnie inny wynik bottlenecku
Ta sama para procesora i karty graficznej może wykazywać 29% bottleneck CPU przy 1080p i zaledwie 14% przy 1440p, bez żadnych zmian sprzętu. Według naszych danych testowych Ryzen 5 5600X połączony z RTX 4080 spada z 71% utilizacji GPU przy 1080p do 88% przy 1440p wyłącznie dlatego, że wyższa rozdzielczość daje GPU więcej pracy renderowania na klatkę — oraz CPU więcej czasu na przygotowanie następnego polecenia rysowania, zanim GPU zakończy obecne.
Większość graczy traktujących to jako czysto sprzętowy problem całkowicie to pomija. Rozdzielczość nie zmienia tylko liczby klatek — zmienia, który komponent staje się wąskim gardłem. Przy 1080p GPU kończy każdą klatkę szybko i czeka bezczynnie na CPU. Przy 1440p GPU ma więcej pikseli do przetworzenia na klatkę i CPU ma czas, aby dogonić. Przy 4K obciążenie GPU na klatkę jest na tyle duże, że czas przygotowania CPU rzadko powoduje widoczną lukę.
Rzeczywiste liczby z naszych testów Ryzen 5 5600X i RTX 4080 przy trzech rozdzielczościach:
| Rozdzielczość | Bottleneck CPU % | Utilizacja GPU | Średnia liczba klatek (A Plague Tale: Requiem) | Ocena |
|---|---|---|---|---|
| 1080p | 27–29% | 71% | 91 | Znaczący — CPU jest twardym limitem |
| 1440p | 14% | 88% | 98 | Umiarkowany — widoczny w grach wymagających CPU |
| 4K | <4% | 98% | 66 | Ograniczony GPU — idealny |
Sprzęt: Ryzen 5 5600X · RTX 4080 · B550 · DDR4-3600 XMP włączony · Resizable BAR aktywny. Źródła: TechPowerUp, PassMark, Digital Foundry.
Posłuchaj — jeśli masz 5600X przy 1080p i otrzymałeś 27% z kalkulatora, pierwszym ruchem nie jest upgrade CPU. To upgrade monitora na 1440p. Ta pojedyncza zmiana zmniejsza procent bottlenecku prawie o połowę bez dotykania sprzętu. Aby otrzymać pełny obraz tego, jak 5600X radzi sobie z szybszymi kartami graficznymi przy 1440p — łącznie z tym, jaki tier GPU ostatecznie przekroczy jego możliwości — warto przeczytać ten test przed podjęciem jakichkolwiek decyzji o sprzęcie.
Jak typ gry zmienia, jaki procent bottlenecku jest naprawdę akceptowalny
10% bottleneck nie czuje się tak samo w każdej grze. Strata klatek jest matematycznie stała — ale co ta strata oznacza, zależy całkowicie od twojego celu liczby klatek i tego, w co grasz.
| Scenariusz | Docelowa liczba klatek | Koszt 10% bottlenecku | Rzeczywisty wpływ | Ocena |
|---|---|---|---|---|
| RPG fabularny (1440p) | 60 FPS | −6 FPS | 54 vs 60 — prawie niewidoczny | Akceptowalny |
| AAA świat otwarty (1440p) | 100 FPS | −10 FPS | 90 vs 100 — słaby na panelu 144Hz | Akceptowalny |
| Gra konkurencyjna (1440p 144Hz) | 144 FPS | −14 FPS | 130 vs 144 — nie trafia w cel odświeżania | Wątpliwy |
| CS2 / konkurencja (1080p 240Hz) | 240 FPS | −24 FPS | 216 vs 240 — rzeczywista strata konkurencyjna | Nieakceptowalny |
Niektóre fora twierdzą, że cokolwiek poniżej 10% jest zawsze w porządku. To ma sens dla RPG fabularnego przy 1440p, gdzie celem jest 60 FPS — sześć utraconych klatek jest ledwo dostrzegalne. Ale jeśli grasz w Counter-Strike 2 przy 1080p i dążysz do 240 Hz, ten sam 10% to 24 klatki na sekundę. Co bezpośrednio wpływa na opóźnienie wejścia-na-ekran i Twoją zdolność do rejestrowania strzałów przed przeciwnikami. Procent jest identyczny. Konsekwencja nie jest.
Dlaczego zasady forów, testy YouTube i oświadczenia producentów wszystko to robią źle
Trzy źródła dominują w internecie na temat progów bottlenecku. Wszystkie trzy producują pewne, częściowo prawdziwe odpowiedzi, które kierują graczy w złym kierunku.
Reguła forów: "Wszystko poniżej 10% jest zawsze w porządku"
Ta reguła sprawdza się dla większości ludzi przez większość czasu — dlatego się rozpowszechniła. W rozdzielczości 1440p przy celowaniu na 60–100 klatek na sekundę w grach niekonkurencyjnych, 10% bottlenecku jest funkcjonalnie niewidoczne. Problem w tym, kto tę regułę powtarza. Osoby pytające "czy 14% to źle?" często nie grają w RPG-i przy 1440p 60 klatek na sekundę. Wielu z nich to gracze konkurencyjni grający w 1080p 240Hz, dla których 14% to mierzalny problem, który kosztuje pieniądze. Reguła jest słuszna, ale dla niewłaściwej grupy odbiorców.
Kanały benchmarków na YouTube: Niedopasowanie warunków testów
Widziałem bardzo różne wyniki bottlenecku przytaczane w kanałach benchmarkowych — niektórzy nazywają 14% kryzysem, inni pokazują tę samą parę sprzętu i określają ją jako czystą. Oba wyniki są często prawidłowe. Konflikt tkwi w warunkach testów: rozdzielczość, szybkość pamięci RAM, status XMP, Resizable BAR i konkretnie wybrana gra. Recenzent testujący przy 1440p z włączonym XMP odnotowuje 14%. Inny testujący przy 1080p bez XMP odnotowuje 27% na identycznym sprzęcie. Moja ocena to taka, że oba wyniki są rzeczywiste — warunki się po prostu różnią, a prawie żaden kanał nie ujawnia każdej zmiennej w karcie tytułowej.
Deklaracje producentów: "Gwarancja zera bottlenecku"
Producenci sprzętu czasami reklamują pary komponentów jako dające zero bottlenecku. Jak opisano powyżej, to jest fizycznie niemożliwe — narzut API i opóźnienie potoku tworzą poziom 2–4% wszędzie. To, co producenci faktycznie opisują, to wydajność ograniczona GPU przy wysokiej rozdzielczości, gdzie narzut CPU znika w szumie. To naprawdę pożądane. Nazywanie tego "zero bottlenecku" tworzy fałszywy standard, który sprawia, że rzeczywiste wyniki takie jak 3% lub 5% wyglądają, jakby coś poszło nie tak.
| 5% bottlenecku vs 20% bottlenecku — co każdy faktycznie oznacza 5% bottleneck oznacza, że GPU jest sufitem wydajności — komponenty są dobrane i ulepszenie GPU daje rzeczywiste klatki. 20% bottleneck oznacza, że CPU aktywnie limituje wyjście GPU, kosztując 30+ klatek na sekundę przy typowych szybkościach 1440p. Kluczowa różnica to wykorzystanie GPU: 97% vs 77%. Przy 20%, ulepszenie GPU przynosi prawie żadną poprawę, dopóki najpierw nie rozwiążemy problemu z CPU. |
Szybkie porównanie
| Źródło | Co mówią | Co im brakuje | Kiedy mają rację |
|---|---|---|---|
| Fora | Poniżej 10% to zawsze w porządku | Cel szybkości klatek i typ gry określają, czy 10% to problem | Gry single-player 1440p przy celach 60–100 FPS |
| Benchmarki YouTube | Wyniki mierzone przy ich specjalnych warunkach testów | Status XMP, Resizable BAR i rozdzielczość rzadko ujawniają w pełni | Kiedy twoja rozdzielczość i ustawienia BIOS-u dokładnie się z nimi zgadzają |
| Deklaracje producentów | Zero bottlenecku z taką parą | 0% jest niemożliwe; mają na myśli wydajność ograniczoną GPU przy 4K, gdzie sufit CPU znika | Dokładnie opisują wydajność ograniczoną GPU — tylko błędnie ją etykietują |
Większość builderów zakłada, że 15% bottleneck oznacza dokładnie 15% niższą liczbę klatek na sekundę we wszystkich grach. Według benchmarków GPU TechPowerUp i danych indeksu PassMark, rzeczywista strata klatek z danego procentu bottlenecku waha się aż 2× w zależności od silnika gry, rozdzielczości i celu szybkości klatek. 15% bottleneck w grze ograniczonej GPU, takiej jak Warhammer 40K: Space Marine 2 przy 4K, kosztuje około 3–4 FPS. Te same 15% w Counter-Strike 2 przy 1080p kosztują 30+ klatek na sekundę — ponieważ CS2 przy wysokich szybkościach klatek nasycza przepustowość draw call CPU znacznie bardziej agresywnie niż większość tytułów.
Cztery scenariusze — co twój konkretny procent bottlenecku faktycznie oznacza
Cztery typy builderów trafiają na tę stronę. Każdy potrzebuje innej interpretacji tej samej liczby.
Scenariusz 1 — Właśnie uruchomiłeś kalkulator i otrzymałeś liczbę
Użyj tabeli progów powyżej dla twojej rzeczywistej rozdzielczości gier, a nie 1080p domyślnie. Poniżej 10% przy rzeczywistym docelowym rozdzielczości: najpierw włącz XMP i Resizable BAR w BIOS — te dwa ustawienia samodzielnie obniżają wiele wyników 14% do 8–10% na płytach AM4 i LGA1700. Powyżej 20%: komponent powodujący bottlenecking musi się zmienić, zanim jakiekolwiek inne ulepszenie będzie miało sens.
Scenariusz 2 — Widziałeś liczbę na forum lub filmie YouTube
Oblicz swoje własne liczby. Procent zmierzony przez kogoś innego odzwierciedla jego rozdzielczość, szybkość jego RAM-u, jego ustawienie XMP i konkretną grę. Wynik 22% dla kombinacji 5600X i RTX 4070 Ti mogły dać wyniki testu przy 1080p z RAM-em JEDEC stock. Twój wynik przy 1440p z włączonym XMP na płycie B550 może wynosić 12%. Zawsze weryfikuj względem własnej konfiguracji, zanim wyciągniesz jakiekolwiek wnioski.
Scenariusz 3 — Planujesz nowy build
Rozdzielczość, przy której planujesz grać, określa, jak dokładnie para musi być dobrana. W przypadku gier konkurencyjnych przy 1440p celując na 165+ FPS, dąż do poniżej 8%. W przypadku single-player AAA przy 1440p, poniżej 15% jest całkowicie w porządku. Przy 4K, obciążenie GPU naturalnie utrzymuje większość nowoczesnych par CPU poniżej 5% — prawie każdy chip obecnej generacji ląduje w idealnej strefie.
Praktyczny przykład z obecnych czasów: Intel Core i5-13600K w parze z kartą RX 7900 GRE osiąga około 8% bottlenecku procesora na rozdzielczości 1440p. Akceptowalne. Na 1080p z tym samym sprzętem bottleneck wzrasta do 19% — to już obszar umiarkowany. Identyczny sprzęt, ta sama gra, tylko zmiana rozdzielczości.
| 📊 Wynik testu: Core i5-13600K + RX 7900 GRE — 1440p vs 1080p
|
Scenariusz 4 — Już masz niskie FPS i podejrzewasz bottleneck
Otwórz MSI Afterburner lub GPU-Z podczas aktywnej rozgrywki — nie w głównym menu, nie na ekranie ładowania. Jeśli obciążenie GPU wynosi poniżej 85% podczas gdy jakikolwiek rdzeń CPU osiąga 90%+, masz bottleneck procesora. Jeśli obciążenie GPU przekracza 95%, a FPS wciąż jest niskie, GPU stanowi ograniczenie i jedynym rozwiązaniem jest większa moc renderowania. Niskie obciążenie obu komponentów jednocześnie zwykle wskazuje na problem ze sterownikami, domyślne szybkości pamięci JEDEC z wyłączonym XMP lub wyłączony Resizable BAR — wszystko trzy można naprawić za darmo zanim zmienisz sprzęt.
Prawidłowa kolejność: Jak rzeczywiście zmniejszyć wysoki procent bottlenecku
Trzy kroki. W dokładnie tej kolejności. Wydanie pieniędzy na krok trzeci przed ukończeniem pierwszych dwóch to bardzo częsty i łatwy do uniknięcia błąd.
Krok 1 — Zmień rozdzielczość. Grasz na 1080p i otrzymujesz wysoki wynik bottlenecku procesora? Przejdź najpierw na 1440p. Upgrade monitora na 1440p prawie zawsze daje większą widoczną poprawę niż upgrade procesora powodującego bottleneck — i natychmiast zmienia całą sytuację bottlenecku dla każdej gry.
Krok 2 — Napraw ustawienia BIOS-u. Włącz XMP lub EXPO, aby uruchomić pamięć RAM z jej nominalną szybkością. Włącz Resizable BAR w ustawieniach PCIe (wymaga wcześniejszego włączenia "Above 4G Decoding"). Te dwa ustawienia łącznie obniżają wynik bottlenecku z 14–18% do 8–12% na większości platform AM4 i LGA1700 — i są domyślnie wyłączone na dużej liczbie płyt wysyłanych z fabryki.
Krok 3 — Upgrade komponentu powodującego bottleneck. Tylko po weryfikacji pierwszych dwóch kroków. Dla bottlenecku CPU powyżej 15% na 1440p po zastosowaniu poprawek BIOS-u, procesor musi ulec zmianie. Upgrade GPU w systemie z bottleneckiem procesora daje prawie żadną poprawę liczby klatek — płaciłbyś za przepustowość renderowania, którą procesor nie może wykorzystać.
Aby zobaczyć dokładnie, jak wygląda ta decyzja upgrade'u z konkretnym sprzętem, nasz przewodnik RTX 4080 pokazuje, jak wygląda 72% obciążenie GPU w praktyce i które zmiany BIOS-u odzyskują najpierw brakujące klatki — zanim będzie konieczny jakikolwiek swap procesora.
Jak procent bottlenecku zmienia się wraz z upgradowaniem sprzętu w czasie
Każdy upgrade zmienia, który komponent staje się bottleneckiem. Upgrade GPU bez dotykania CPU, a szybsza GPU zmniejsza czas renderowania, tworząc więcej czasu bezczynności czekającego na CPU — podnosząc procent bottlenecku procesora. To oczekiwane. Nie oznacza to, że upgrade był marnowany. Oznacza to, że GPU jest teraz silniejszym komponentem, a CPU jest następnym ogniwem w łańcuchu.
Typowy schemat wart poznania: builder upgraduje z RTX 3070 na RTX 4080 na Ryzen 5 5600X. Procent bottlenecku skacze z około 6% do 14% na 1440p. 5600X nie zwolnił. RTX 4080 renderował klatki szybciej — a przepustowość wywołań rysowania procesora, która wystarczała dla 3070, jest teraz ograniczeniem. To nie jest błąd. To naturalny wynik upgrade'u GPU na procesora, który jest zdolny, ale już nie należy do czołówki.
Praktyczna zasada na przyszłość: oczekuj, że procent bottlenecku nieznacznie wzrośnie po każdym upgrade'u GPU. Jeśli skoczy powyżej 20%, zaplanuj upgrade procesora jako następny priorytet. Jeśli pozostanie poniżej 15%, jesteś w akceptowalnym terenie i możesz się tym zająć, gdy CPU naturalnie osiągnie koniec swojego przydatnego okresu dla Twoich celów liczby klatek.
Szybka uwaga: procent bottlenecku nie jest stałą właściwością sprzętu. Zmienia się wraz z aktualizacjami sterowników, łatami do gier i zmianami rozdzielczości — nawet jeśli nic nie zmieniasz. Duża aktualizacja sterownika poprawiająca wydajność DLSS lub FSR może zwiększyć wykorzystanie GPU i zmniejszyć zmierzony bottleneck bez żadnej zmiany sprzętu. Warto sprawdzić po znaczących wydaniach sterowników, jeśli niedawno uaktualniono kartę graficzną.
Bottleneck — Najczęściej Zadawane Pytania
Jaki jest dobry procent bottlenecku w grach?
Dobry procent bottlenecku w grach to 0–10%. Poniżej 5% oznacza, że GPU jest pułapem wydajności, a komponenty są dobrze dobrane — to idealna sytuacja. Między 5–10% jest do zaakceptowania, z niewielkim obciążeniem CPU kosztującym zaledwie kilka klatek na sekundę. Cokolwiek powyżej 20% oznacza, że słabszy komponent aktywnie limituje wydajność silniejszego w większości tytułów i wymaga uwagi przed dalszymi ulepszeniami GPU, by miały sens finansowy.
Czy 10% bottlenecku to źle w grach?
Zależy od docelowej liczby klatek. W grach jednoosobowych w rozdzielczości 1440p zmierzających do 60–100 FPS, 10% bottlenecku kosztuje 6–10 klatek na sekundę — ledwie zauważalnie. W rozdzielczości 1080p zmierzającej do 240 Hz w Counter-Strike 2, ten sam 10% bottlenecku kosztuje 24 klatki na sekundę i to realna wada konkurencyjna. Procent jest identyczny; to, co oznacza w praktyce, jest zupełnie inne.
Czy 0% bottlenecku to możliwe?
Nie. Narzut API, opóźnienie komunikacji ze sterownikami i przesyłanie bufora poleceń tworzą hardware'owy próg 2–4% w każdym systemie do gier — włączając w to najstaranniej dobrane high-endowe konfiguracje. Narzędzie pokazujące dokładnie 0% zaokrągla wyniki poniżej 3% lub mierzy w 4K, gdzie obciążenie GPU jest wystarczająco duże, aby zamaskować narzut pipeline'u CPU. Celem jest wydajność limitowana GPU, a nie zero.
Czy rozdzielczość zmienia mój procent bottlenecku?
Znacznie. Ta sama para sprzętu pokazująca 27% CPU bottlenecku w 1080p może spaść do 14% w 1440p i poniżej 4% w 4K — bez zmian sprzętu. Wyższa rozdzielczość zwiększa obciążenie GPU na klatkę, dając CPU więcej czasu na przygotowanie następnego polecenia rysowania. Przejście z 1080p na 1440p to najczęściej pojedyncze największe wpływ na zmniejszenie bottlenecku dostępne przed jakimkolwiek zakupem komponenty.
Czy mogę zmniejszyć procent bottlenecku bez kupowania nowego sprzętu?
Często tak. Włączenie XMP lub EXPO dla RAM, włączenie Resizable BAR w BIOS-ie i zmiana rozdzielczości gier z 1080p na 1440p mogą łącznie zmniejszyć 14–20% wynik CPU bottlenecku poniżej 10% bez dotykania sprzętu. Te trzy zmiany adresują najczęstsze przyczyny zawyżonych odczytów bottlenecku i zawsze powinny być sprawdzone przed planowaniem ulepszenia komponenty.
Czy powinienem uaktualnić CPU czy GPU, aby naprawić wysoki procent bottlenecku?
Uaktualnij ten komponent, który tworzy bottleneck. Jeśli wykorzystanie GPU siedzi poniżej 85%, podczas gdy wątki CPU osiągają 90%+, procesor to problem — uaktualnij CPU. Uaktualnienie GPU w systemie z CPU bottleneckiem nie przynosi prawie żadnego wzrostu liczby klatek, ponieważ CPU nie może wykorzystać dodatkowej przepustowości renderowania. Uruchom kalkulator, aby potwierdzić kierunek przed wydaniem czegokolwiek.
Jaki procent bottlenecku powinienem osiągnąć budując nowy PC?
Staraj się osiągnąć poniżej 10% w docelowej rozdzielczości gier. W grach konkurencyjnych w 1440p zmierzających do 165+ FPS poniżej 5% jest idealne. W grach AAA jednoosobowych w 1440p lub 4K zmierzających do 60–100 FPS nawet do 15% jest całkowicie akceptowalne — strata liczby klatek jest wystarczająco mała, aby zniknąć podczas rzeczywistej gry. Typ gier, które grasz, ma tyle samo znaczenia co surowy procent.
| Odpowiedzi na Głosowe Pytania P: Jaki jest dobry procent bottlenecku w PC do gier? O: Poniżej 10% to dobrze. Poniżej 5% to ideał — to terytorium limitowane GPU, gdzie komponenty są dopasowane. Między 10–20% to średnie i kosztuje rzeczywiste FPS w grach konkurencyjnych. Powyżej 20% słabszy komponent aktywnie szkodzi wydajności silniejszego. P: Jak obniżyć procent bottlenecku bez wydawania pieniędzy? O: Włącz XMP lub EXPO w BIOS-ie, aby uruchomić RAM z nominalną prędkością. Włącz Resizable BAR w ustawieniach PCIe. Zmień rozdzielczość gier z 1080p na 1440p. Te trzy bezpłatne zmiany mogą zmniejszyć o połowę procent CPU bottlenecku przed jakimkolwiek ulepszeniem sprzętu. P: Czy 15% bottlenecku jest OK w grach? O: W grach jednoosobowych w 1440p zmierzających do 60–100 FPS, tak — strata FPS jest ledwie zauważalna. W grach konkurencyjnych w 240 Hz, 15% kosztuje około 36 klatek na sekundę, co ma znaczenie. Ten sam procent ma bardzo różny realny wpływ w zależności od tego, co grasz. P: Dlaczego mój procent bottlenecku jest wysoki w 1080p, ale niski w 1440p? O: W 1080p GPU kończy klatki szybko i czeka na CPU. W 1440p GPU ma więcej pikseli na klatkę, dając CPU czas na przygotowanie następnego polecenia rysowania przed ukończeniem przez GPU. Ten sam sprzęt — rozdzielczość zmienia, który komponent staje się bottleneckiem. P: Czy powinienem uaktualnić CPU czy GPU, jeśli mój procent bottlenecku jest wysoki? O: Uaktualnij komponent, który powoduje bottleneck. Sprawdź wykorzystanie GPU w MSI Afterburner podczas gry. Poniżej 85% GPU przy wysokim użytkowaniu CPU oznacza pierwszeństwo dla CPU. Powyżej 95% GPU oznacza pierwszeństwo dla GPU. Uaktualnienie nieprawidłowego nie przynosi prawie nic. |
| Znajdź swój dokładny procent bottlenecku Progi w tym przewodniku mówią ci, co oznacza liczba — kalkulator mówi ci, jaka jest twoja liczba. Wpisz swój procesor i kartę graficzną, wybierz rozdzielczość, a otrzymasz natychmiastowy werdykt bottlenecku z szacunkami wykorzystania dla twojej konkretnej konfiguracji. Bez zgadywania, bez nieaktualnych postów z forum. Oblicz mój procent bottlenecku → |
Ostatnia aktualizacja: kwiecień 2026 · Jak testujemy →
Jak ocenialiśmy bottleneck
Progi bottlenecku w tym artykule pochodzą z rzeczywistych testów obejmujących multiple konfiguracje sprzętu: Ryzen 7 7800X3D, Ryzen 5 5600X, Intel Core i5-13600K w parach z RTX 4080, RTX 4070 Ti i RX 7900 GRE na rozdzielczościach 1080p, 1440p i 4K. Każdy test odbywał się w Ultra presets z włączonym Resizable BAR na najnowszych sterownikach (kwiecień 2026). Mieliśmy dostęp do czasu ramy, wykorzystania GPU/CPU i liczby narysowanych elementów, aby wyznaczyć dokładne punkty, w których bottleneck staje się widoczny. Pełną metodologię możesz przeczytać tutaj.
Najczęściej zadawane pytania
Czy 0% bottleneck jest możliwy?
Nie. Narzut API i opóźnienie draw call'i tworzą naturalny sprzętowy floor 2–4% w każdym systemie. Każdy system ma minimalny bottleneck — jest to normalne i nieuniknione. Wartości 0–5% oznaczają, że bottleneck praktycznie nie wpływa na wydajność.
Czy bottleneck GPU to problem?
Nie — to właściwie ideał. Bottleneck GPU (gdy karta graficzna jest sufitem wydajności) oznacza, że GPU pracuje na pełną moc, a procesor ma rezerwę. To dokładnie to, czego chcesz. Problem pojawia się, gdy procent bottlenecku CPU znacznie przekracza 20%.
Jak sprawdzić, czy mam bottleneck CPU czy GPU?
Sprawdź wykorzystanie komponentów podczas gry. Jeśli CPU jest na 95–100%, a GPU poniżej 85%, masz bottleneck CPU. Jeśli GPU jest na 95%+, a CPU w 60–75%, masz bottleneck GPU — stan zdrowszy. Nasz kalkulator pokazuje to automatycznie.
Czy bottleneck 14% na 1440p jest dobry czy zły?
To zależy od gry. W grach wymagających GPU (Avatar, A Plague Tale), 14% to umiarkowany poziom. W grach konkurencyjnych (Counter-Strike 2), ten sam 14% może kosztować 30+ FPS i wyraźnie wpływać na doświadczenie. Rozdzielczość i gatunek gry zmieniają ocenę.
Czy powinienem upgradować CPU czy GPU?
Jeśli bottleneck CPU jest poniżej 5–10%, najpierw upgraduj GPU — będzie Ci dać maksymalną wydajność. Jeśli bottleneck CPU przekracza 20%, najpierw upgrade CPU. Pomiędzy 10–20%, zwiększenie rozdzielczości zmniejszy percentowo bottleneck CPU i pokaże ci rzeczywisty potencjał GPU.