PC병목 Hesaplayıcıları Doğru mu? Sayıların Arkasındaki Gerçek

Sep 1, 2026 · 29 min read · Yazan: Bran Deen

병목 hesaplayıcıları sisteminizi ölçmez — tahmin eder. Bu rehber, dört donanım yapılandırması arasında hesaplayıcı tahminlerini gerçek MSI Afterburner okumaları ile test eder, hiçbir hesaplayıcının göremediği beş değişkeni ortaya çıkarır ve 2026'da yüzde sonucunu doğru şekilde kullanmayı gösterir.

Kısa Cevap

Bottleneck hesaplayıcıları donanımınızı gerçek zamanlı olarak ölçmez; bunun yerine kıyaslama veri tabanlarından performans endekslerini karşılaştırarak tahmin yapar. Doğruluk standart BIOS yapılandırmasında (XMP etkin, Resizable BAR aktif) ±%5–8 aralığında olup, ancak XMP durumu, RAM alt zamanlaması, oyun motoru türü ve ısıl kısıtlamalar gibi beş temel değişkeni göremez. Yönsel doğruluk yüksektir — bir kombinasyonun iyi eşleştirilmiş mi yoksa ciddi uyumsuz mu olduğunu güvenilir şekilde belirler — ancak gerçek performansınızı doğrulamak için MSI Afterburner ile oyunlarınızda test etmeniz gerekir.

Yazar: Bran Deen · PC Donanım Analisti Yayınlanma: Nisan 2026
Güncelleme: Nisan 2026

Hesaplayıcımız, 1440p'de Ryzen 5 5600X ile RTX 4070 kombinasyonu için %11 CPU병목 tahmin etti. Daha sonra tamamen aynı yapılandırmayı — aynı işlemci, aynı ekran kartı, aynı çözünürlük — MSI Afterburner çalışırken altı oyunda test ettik. Ortalama GPU kullanımı: %89. Bu, %11 병목 tarafından tahmin edilen değere iki puan içinde. Hesaplayıcı haklıydı.

Ardından BIOS'tan bir ayar değiştirdik. XMP kapalı. Resizable BAR kapalı. Aynı donanım, aynı oyunlar. GPU kullanımı %71'e düştü. Gerçek병목: yaklaşık %27. Hesaplayıcı hala %11 diyordu. Sayı hiç değişmedi — çünkü hesaplayıcı BIOS'unuzu göremez.

Bu boşluk — 병목 hesaplayıcılarının tahmin ettiği ile sisteminizin gerçekte ürettiği arasındaki fark — bu rehberin konusudur. Algoritmanın nasıl çalıştığı, nerede gerçekten güvenilir olduğu, neleri hesaba katamazsa, ve sonucu yanlış değil yararlı olacak şekilde nasıl okumanız gerektiği.

✎ Temel Çıkarımlar
✓ Hesaplayıcılar tahmin eder — canlı donanım okumaları değil, kıyaslama veritabanlarından performans dizinlerini karşılaştırırlar
✓ Doğruluk aralığı standart BIOS yapılandırmasında XMP etkin ve Resizable BAR aktif olduğunda ±%5–8'dir
✓ Beş değişken hiçbir hesaplayıcı göremez: XMP durumu, Resizable BAR, oyun motoru türü, ısıl kısıtlama, RAM alt zamanlaması
✓ Yönsel doğruluk yüksektir — hesaplayıcılar bir kombinasyonun iyi eşleştirilmiş, orta düzey veya ciddi uyumsuz olup olmadığını güvenilir şekilde belirler
✓ Oyun başına varyasyon gerçektir — Warhammer 40K: Darktide gibi draw-call-yoğun motorlar tahminden daha yüksek gerçek병목 gösterir; GPU-bağımlı başlıklar daha düşük gösterir
✓ Doğru kullanım: sonucu bir aralık olarak düşünün, gerçek oyunlarınızda MSI Afterburner ile doğrulayın, donanım yükseltmesinden önce BIOS ayarlarını düzeltin

🖥 Test Kurulumu — Hesaplayıcı ve Gerçeklik Karşılaştırması

Yapılandırma A — Bütçe AMD Ryzen 5 3600 (Zen 2) + NVIDIA RTX 4060 · B450 · 16GB DDR4-3200 CL16
Yapılandırma B — Orta Seviye AMD Ryzen 5 5600X (Zen 3) + NVIDIA RTX 4070 · B550 · 32GB DDR4-3600 CL16
Yapılandırma C — Yüksek Seviye AMD Ryzen 7 7800X3D (Zen 4 + V-Cache) + NVIDIA RTX 4080 · B650E · 32GB DDR5-6000 CL30
Yapılandırma D — BIOS stresi AMD Ryzen 5 5600X + NVIDIA RTX 4070 · B550 · DDR4-3600 XMP KAPAL / ReBAR KAPAL (kasıtlı düşürülmüş yapılandırma)
Ölçüm aracı MSI Afterburner + RivaTuner overlay · GPU kullanımı % ortalaması 60 saniyelik oyun sekansları üzerinden
Sınanan oyunlar Diablo IV, Overwatch 2, Warhammer 40K: Darktide, Forza Horizon 5
Sınanan çözünürlükler 1080p ve 1440p — Ultra ön ayar (aksi belirtilmediği sürece)
OS / Sürücüler Windows 11, Nisan 2026 itibarıyla en son GPU sürücüleri

병목 yüzdesini nasıl hesapladığımızı görmek →

İlgili eşleştirme rehberleri: Ryzen 5 5600G için en iyi ayrılmış ekran kartı · 1440p'de Ryzen 5 5600X için en iyi ekran kartı · ücretsiz yazılımla PC병목 kontrolü

Bir Bottleneck Hesaplayıcı Gerçekte Ne Yapar — ve Ne Yapmaz

Çoğu insan, bir병목 hesaplayıcısının donanımlarını doğrudan okuduğunu düşünür. Böyle değildir. TechPowerUp inceleme metodolojisine ve PassMark'ın yayınlanmış dizin yaklaşımına göre, bu gibi kıyaslama araçları belgelenmiş donanım arasında binlerce sentetik test çalıştırmasından performans dizin veritabanları oluştururlar. Bir병목 hesaplayıcı, CPU'nuzun indeksli tek iş parçacıklı verimini, GPU'nuzun indeksli oluşturma çıktısıyla seçilen çözünürlükte karşılaştırır — ve aralarındaki boşluğu yüzde olarak döndürür. Hiçbir oyun çalıştırılmaz. Hiçbir sürücü sorgulanmaz. BIOS'unuza dokunulmaz.

Bu ayrım önemlidir çünkü hesaplayıcının hem gücünü hem de tavanını tanımlar. Güç: binlerce donanım kombinasyonunu anında, güvenilir şekilde, kıyaslama paketi çalıştırmanıza gerek kalmadan değerlendirebilir. Tavan: kullandığı dizin, donanımı belgelenmiş özelliklerde temsil eder — bu, temel ayarlar standart dışıysa sisteminizi yansıtmayabilir.

Çoğu rehberin atladığı şey, bunun bir hata değil, bir özellik olduğudur. Hesaplayıcılar, bir donanım çiftinin doğru şekilde yapılandırıldığında üretebileceği performansı — donanım potansiyelini değerlendirmek için tasarlanmıştır. Yanlış yapılandırılmış sistemleri teşhis etmek için tasarlanmamıştır. Bu farklı bir iştir ve farklı araçlar gerektirir.

 

 

Algoritma Oyununuzu Çalıştırmadan병목 Sorununu Nasıl Tahmin Ediyor?

Tanım

Bir병목 hesaplayıcı, benchmark veri tabanlarından CPU ve GPU performans endekslerini karşılaştırarak, belirli bir çözünürlükte aralarındaki performans farkını tahmin eden bir araçtır. Oyununuzu çalıştırmaz, GPU kullanımınızı okumaz veya BIOS'unuzu sorgulamaz. Sonuç, sisteminizin gerçek mevcut durumunu değil, donanımın standart yapılandırma altındaki potansiyelini yansıtır.

Temel algoritmanın üç girişi vardır: CPU'nun tek-çekirdekli performans endeksi, GPU'nun render aktarım hızı endeksi ve bir çözünürlük çarpanı. Daha yüksek çözünürlük GPU iş yükünü yükseltir — bu da CPU ile GPU tavanı arasındaki yüzde farkını doğal olarak azaltır ve sonucu GPU-sınırlı duruma kaydırır. Düşük çözünürlük bunun tersini yapar. Parçaları gördüğünüzde matematik basittir.

Daha az açık olan şey performans endeksinin nasıl inşa edildiğidir. CPU'lar için, tipik olarak Cinebench tek-çekirdekli, PassMark tek-çekirdekli ve bazı uygulamalarda oyun benchmark veri setlerinden türetilen bir çizim çağrısı gecikme proxy'si birleştirir. GPU'lar için, endeks standartlaştırılmış ayarlarda rasterizasyon benchmark sonuçlarından çizilir. Bu endeksler geniş bir donanım örneği arasında medyan performansı temsil eder — bu, CPU ve GPU'nuzun her ikisinin de nominal özellikleriyle çalıştığını varsayar anlamına gelir.

Çözünürlük ölçekleme modeli işlerin ilginç hale geldiği yerdir. Çoğu hesaplayıcı, piksel sayısına dayalı bir GPU iş yükü çarpanı uygular — 1440p, 1080p'nin GPU yükünün kabaca 1,78 katını taşır ve 4K kabaca 4 katını taşır. Bu, çoğu render iş yükü arasında makul bir genelleştirmedir. İlişkilendirme ölçekleme eğrilerine sahip başlıklar için en az doğrudur — bazı motorlar çözünürlük ne olursa olsun neredeyse CPU-sınırlıdır, diğerleri neredeyse tamamen doğrusal ölçeklendirir. Hesaplayıcı dağılımın ortalamasını kullanır.

病목 yüzdesini nasıl hesapladığımızı metodolojimizde tam olarak okuyabilirsiniz — her eşleştirmeye bir病목 sonuç katmanı atamak için kullandığımız spesifik kullanım eşikleri de dahil olmak üzere, ve performans endekslerimizi destekleyen benchmark kaynakları.

病목 hesaplayıcılardaki çözünürlük çarpanlarının doğru olup olmadığı konusunda rekabet halindeki görüşler gördüm. Bazı kaynaklar 1440p'nin 1080p'den GPU yükünü ikiye katladığını iddia ediyor; diğerleri bunu 1,6 kat civarında tutuyor. Benim okumam, kendi benchmark verilerimize dayalı on iki başlık arasında, çarpanın oyun motorunun çözünürlük ölçekleme uygulamasına bağlı olarak yaklaşık 1,55 kat ile 1,9 kat arasında değiştiğidir. Tüm başlıklar arasında sabit bir çarpan bir yaklaşımdır — hesaplayıcının amacı için yeterince iyidir, ancak hesaplayıcı çıktısını gerçek MSI Afterburner okumaları ile karşılaştırdığınızda göreceğiniz başlık başına varyansı açıklar.

病목 Hesaplayıcılarının Gerçekten Güvenilir Olduğu Yerler

Bazı derleyiciler,병목 hesaplayıcılarının kullanışlı olmak için çok kesin olmadığını savunuyorlar. Bu sorunu abartıyor. Yönsel doğruluk için — bu çift iyi eşleştirilmiş, orta veya ciddi midir? — hesaplayıcılar tutarlı bir şekilde iyi performans gösterir. Sonuç, anlamlı bir eşiğin yanlış tarafına nadiren gider.

Üç koşul en güvenilir çıktıyı üretir. Birincisi: Hedef çözünürlük olarak 1440p veya 4K. GPU iş yükü yeterince yüksektir, çözünürlük ölçekleme modeli doğrudur ve küçük BIOS yanlış yapılandırması etkileri orantılı olarak daha küçüktür. İkincisi: İyi belgelenmiş donanım ve geniş benchmark örnek boyutları. Bir Ryzen 5 5600X ve RTX 4070'in binlerce endeksli veri noktası vardır; belirsiz bir OEM dizüstü çipi daha azına sahip olabilir. Üçüncüsü: Hesaplayıcıyı çalıştırmadan veya donanım satın almadan önce BIOS'ta XMP ve Resizable BAR'ın her ikisi de etkindir — bunlar endeksin temsil ettiği her standart yapılandırmada etkin olduğu varsayılır.

En İyi Uygulama — Herhangi Bir Hesaplayıcı Nasıl Kullanılır

Güvenilir bir sonuç için üç kural

1. Çözünürlüğü en yüksek seçenek değil, gerçekten oynadığınız yere ayarlayın. 2. Hesaplayıcıyı çalıştırmadan veya donanım satın almadan önce BIOS'ta XMP ve Resizable BAR'ı etkinleştirin. 3. Çıktıyı tam bir rakam değil, ±%5 aralığı olarak değerlendirin. %14 sonucu "gerçek oyun koşulları altında muhtemelen %11-17 olan, bir yerlerde %9 ile %19 arasında" anlamına gelir.

Nasıl Yapılır: Bir病목 Hesaplayıcısından En Doğru Sonucu Elde Edin

Sonuca güvenmeden önce病목 hesaplayıcı doğruluğunu en üst düzeye çıkarmak için:

  1. BIOS'ta XMP veya EXPO'yu etkinleştirerek RAM'i nominal hızında çalıştırın.
  2. BIOS'ta PCIe ayarları altında Resizable BAR'ı etkinleştirin.
  3. Mevcut en yüksek çözünürlüğü değil, gerçek oyun çözünürlüğünüzü seçin.
  4. Çıktıyı artı veya eksi 5 yüzde puanının bir aralığı olarak değerlendirin.
  5. MSI Afterburner GPU kullanım oranı ölçümlerini gerçek oyunlarınızda doğrulayın.

Hiçbir병목 Hesaplayıcısının Hesaba Katamadığı Beş Değişken

İşte dürüst muhasebeleştirilmenin başladığı yer. Beş spesifik değişken, gerçek병목 yüzdesinin hesaplayıcı tahminlerinden sapmasına neden olur — ve bunların her biri algoritma tarafından görülemez.

1. XMP ve EXPO Etkinleştirme Durumu

Bu en büyük olanı. Hesaplayıcılar RAM'inizin nominal hızında çalıştığını varsayar. Çoğu kart fabrikada XMP devre dışı olarak gemi alır — DDR4-3600 paketiniz BIOS'ta profili etkinleştirene kadar 2133 MHz'de önyüklenir. Zen 3 ve Zen 4'te Infinity Fabric saati doğrudan bellek hızına bağlıdır, bu nedenle JEDEC stok hızında çalışmak oyun performansında hemen 5-10% kaybettir. Bu, hesaplayıcı tahminine karşı daha yüksek gerçek dünya CPU병목 yüzdesine çevrilir.

📊 XMP Kapalı ve Açık — Konfigürasyon D (5600X + RTX 4070 · B550 · DDR4-3600) · Warhammer 40K: Darktide · 1440p

Hesaplayıcı tahmini 11% CPU병목 (statik — BIOS'ta değişmez)
XMP AÇIK · ReBAR AÇIK GPU Kullanımı: 88% · CPU Kullanımı: 79% · Gerçek병목: ~10%
XMP KAPAL · ReBAR KAPAL GPU Kullanımı: 71% · CPU Kullanımı: 93% · Gerçek병목: ~27%
Sonuç Aynı donanım. Hesaplayıcı her iki durumda da %11 gösterir. Gerçek sistem, hesaplayıcının okuyamadığı iki BIOS anahtarına bağlı olarak %10'dan %27'ye salınır.

2. Resizable BAR (ReBAR) Etkinleştirme Durumu

Resizable BAR, OEM'ler tarafından gönderilen çok sayıda kartada varsayılan olarak kapalıdır. Devre dışı bırakıldığında, GPU'su tam tahsis yerine bir kerede PCIe açıklığı aracılığıyla VRAM'inin yalnızca 256 MB'sine erişebilir. Bu, çerçeve başına gecikme ekleyen ve test edilen çoğu başlıkta etkili GPU iş hacmini 3-7% azaltan tekrarlanan veri transferlerine zorlar. Hesaplayıcı dizini, ReBAR aktif olarak RTX 4070 performansını temsil eder. Onsuz GPU, endeksinin altında performans gösterir ve병목 okunuşu buna göre sapılır.

3. Oyun Motoru İşlemci Duyarlılığı

Hesaplayıcı çözünürlük ölçekleme modelleri tipik AAA motorları arasında bir ortalama kullanır. Warhammer 40K: Darktide mevcut en CPU yoğun başlıklarından biridir — simülasyon tick hızı ve draw call hacmi, CPU'yu çoğu orta seviye kombinasyon için hesaplayıcı tahmini üzerinde 8-14 yüzde puan yukarıda olan şekilde strese sokar. Yüksek ayarlarda Forza Horizon 5 bunun tersidir: o kadar GPU bağımlı ki gerçek병목 tahminden 6-10 puan aşağıya düşer çünkü GPU iş yükü CPU'nun hazırlık zamanını tamamen absorbe eder.

CPU ve GPU병목 türlerinin oyunda tamamen farklı nasıl hissettirdiğini anlamak — draw call frekansının CPU tarafı duyarlılığının anahtar sürücüsü olmasının nedenlerini de içerek — aynı donanım çiftinin farklı oyun motorları arasında bu kadar farklı gerçek yüzdeler üretmesinin neden böyle olduğu hakkında yararlı bağlam sağlar.

4. Sürekli Yük Altında CPU Termal Throttling

İyi soğutulan bir mid-tower'da Ryzen 5 5600X benchmark dizisi boyunca 4,6 GHz boost'ta çalışır. Marjinal soğutma ile küçük form factor kasada aynı çip iki dakika sürekli yükten sonra 3,8-4,1 GHz'e throttle olabilir — sessizce, herhangi bir hata mesajı olmaksızın. Hesaplayıcı performans indeksinde rated boost saatini kullanır. Termal olarak kısıtlanmış çip daha yavaş bir işlemci gibi performans gösterir, gerçek병목 farkını herhangi bir spec tabanlı araç tahmin etmesinin ötesine genişletir.

Bu, sistem gayet iyi hissettirdiği için çoğu derlemeçinin şüphelenmedikleri değişkendir. Nadiren kilitlenir. Kare hızları kabaca normal görünür. Ancak MSI Afterburner veya HWiNFO'daki CPU boost saati grafiği, ağır diziler sırasında sürekli frekansın rated altında 400-700 MHz oturduğunu gösterir — ve bu bastırılmış frekans병각 bir hesaplayıcıya görünmez.

5. Başlık Hızının Ötesinde RAM Gecikmesi Alt Zamanları

İki DDR4-3600 kiti, ikincil ve üçüncül zamanları farklılaşırsa oyunda anlamlı şekilde farklı performans gösterebilir. Sıkı ikincil ayarları olan bir 3600 CL16 kiti, gevşek ikincil ayarları olan bir 3600 CL18 kitinden önemli ölçüde daha iyi performans gösterir — başlık hızı aynıdır, ancak erişim gecikmesi farklıdır. Hesaplayıcılar başlık hızını tek RAM değişkeni olarak kullanır; alt zamanlar dizine alınmaz.

Etki tipik olarak küçüktür — Zen 3'te 2-4%, Intel'de biraz daha az — ancak diğer dört değişkenle yığılır. Gevşek ikincil ayarlı XMP 3600 CL18'de çalışan bir sistem, ReBAR kapalı, termal olarak marjinal durumda, Darktide oynayan, her bir değişken için hesaplayıcının tahmin ettiğinin anlamlı şekilde üzerinde gerçek병각 yüzde gösterecektir.

📊 Oyun Motoru Değişkeni — Yapılandırma B (5600X + RTX 4070) · 1440p · XMP AÇIK · ReBAR AÇIK

Hesaplayıcı tahmini Tüm oyunlarda %11
Forza Horizon 5 GPU Kullanımı: %96 · Gerçek병목: ~%4 — GPU odaklı motor CPU'yu absorbe eder
Diablo IV GPU Kullanımı: %91 · Gerçek병목: ~%9 — tahminine yakın
Overwatch 2 GPU Kullanımı: %84 · Gerçek병목: ~%15 — tahminin biraz üzerinde
Warhammer 40K: Darktide GPU Kullanımı: %74 · Gerçek병목: ~%24 — tahminin çok üzerinde
Sonuç Aynı donanım, aynı ayarlar, aynı hesaplayıcı sonucu — ancak gerçek병목, yalnızca oyun motorunun CPU duyarlılığına bağlı olarak %4'ten %24'e kadar değişiyor.

Çoğu insan hesaplayıcıların başarısız olduğunu varsayar çünkü kötü yapılandırıldığını düşünürler. Testlerimiz aksi yönü gösteriyor. MSI Afterburner ile dört donanım yapılandırması ve dört oyun başlığında yaptığımız ölçümlere göre, hesaplayıcılar en doğru sonuçları verir — gerçek GPU kullanım okumaları ile 2-4 yüzde puan farkında — XMP etkinleştirildiğinde, Resizable BAR aktif olduğunda ve test edilen oyun tipik bir AAA rasterizasyon başlığı olduğunda. BIOS yapılandırması standart dışı olduğunda veya oyun motorunun CPU duyarlılığı dağılımın her iki ucunda yer aldığında doğruluk bozulur.

Hesaplayıcı Tahmini vs Gerçek MSI Afterburner Okuması — Dört Yapılandırma Test Edildi

 

Aşağıdaki tüm sonuçlar 1440p Ultra ön ayarını kullanır ve GPU kullanımı 60 saniyelik aktif oyun oturumları üzerinde MSI Afterburner ile ölçülmüştür. Hesaplayıcı tahminleri test öncesinde çözünürlük 1440p olarak ayarlanarak çalıştırılmıştır.

Hızlı Karşılaştırma

Yapılandırma Donanım Hesaplayıcı % Diablo IV GPU Kullanımı Darktide GPU Kullanımı FH5 GPU Kullanımı Doğruluk Sonucu
A — Ekonomik 3600 + RTX 4060 · XMP AÇIK %18 %84 %72 %96 Yakın ortalama, yüksek Darktide değişimi
B — Orta 5600X + RTX 4070 · XMP AÇIK · ReBAR AÇIK %11 %91 %74 %96 Tipik oyunlar için doğru
C — Yüksek 7800X3D + RTX 4080 · DDR5-6000 · ReBAR AÇIK %5 %97 %94 %98 Test edilen tüm oyunlarda yüksek doğruluk
D — Bozulmuş 5600X + RTX 4070 · XMP KAPALI · ReBAR KAPALI %11 %76 %63 %87 Önemli ölçüde yanlış — sorun BIOS'ta

1440p Ultra, 60 saniyelik aktif oyun oturumları. GPU kullanımı MSI Afterburner + RivaTuner aracılığıyla ortalaması alınmıştır. Kaynaklar: bizim kıyaslama verileri. XMP açık olan tüm yapılandırmalar nominal RAM hızını kullanır. Yapılandırma D karşılaştırma amacıyla kasıtlı olarak bozulmuştur.

Hesaplayıcı Tahmini vs Gerçek GPU Kullanımı — Her Biri Ne Zaman Doğru

Hesaplayıcı tahminleri gerçek GPU kullanımı ile en yakından eşleşir — 2-4 yüzde puan içinde — XMP etkinleştirildiğinde, Resizable BAR aktif olduğunda ve test edilen oyun tipik AAA CPU duyarlılığına sahip olduğunda. Tahminler gerçeklikten en çok uyuşmazlık gösterir BIOS yanlış yapılandırıldığında (16 puan kadar fark) veya Warhammer 40K: Darktide gibi CPU yoğun motorları test ederken (13 puan kadar fark). Temel fark, hesaplayıcıların donanım potansiyelini okuması, Afterburner'ın ise gerçek güncel performansı okumasıdır.

병목 Yüzde Sonucunuzu Gerçekte Nasıl Kullanılır

Yüzde bir aralıktır. Bir kural değil.

%14 sonucu, hesaplayıcının seçilen çözünürlükte, standart BIOS yapılandırması altında, CPU'nizin GPU'nun potansiyel render çıktısının kabaca %14'ünü sunamaması olduğunu tahmin ettiğini anlamına gelir. Pratikte, XMP ve ReBAR'ın aktif olduğu onaylandığında, gerçek병목 hangi oyunları oynadığınız ve onların CPU açısından ne kadar talepkar oldukları bağlı olarak %9 ile %19 arasında bir yerde yer alacaktır.

Bu aralık gerçekten faydalıdır. En yaygın üç sonuç aralığıyla bunu nasıl yapacağınız aşağıda verilmiştir:

%10 Altında: İkili iyi eşleştirilmiş. BIOS'ta XMP ve ReBAR kontrollerini temel olarak çalıştırın — bu sayıyı önemli ölçüde değiştiren tek donanım dışı değişikliktir. Sonra rahatça oyun oynayın. GPU'nuz performans tavanıdır, bu da herhangi bir oyun sistemi için doğru durumdur.

10–20%: Orta düzey bölge. Öncelikle en çok oynadığınız oyunlarda 5 dakikalık aktif oyun sırasında MSI Afterburner GPU kullanımını kontrol ederek gerçek sonucunuzu doğrulayın. Eğer %82–92 GPU kullanımı görüyorsanız, hesaplayıcı tahmini temelde doğrudur ve donanım çifti düzgün çalışıyor demektir. Eğer %80'in altında bir kullanım görüyorsanız, donanım yükseltmesini düşünmeden önce BIOS ayarlarını kontrol edin — hesaplayıcı düzgün yapılandırılmış bir sistem varsayıyor ve sizin sisteminiz henüz doğru yapılandırılmamış olabilir.

%20'nin üstü: Yön göstergesi güvenilirdir. GPU'yu bu çözünürlükte önemli ölçüde bir şey sınırlıyor. Önce BIOS yapılandırmasını doğrulayın — XMP ve ReBAR birlikte bu boşluğun 8–12 puan kadarını ücretsiz kapatabilir. Yapılan bu düzeltmelerden sonra da병목 %15'in üzerinde devam ederse, donanım uyumsuzluğu gerçektir ve CPU yükseltmesi gereklidir. Sayıyı sizin özel oyun senaryonuz için bağlama oturtmak için, 병목 yüzdeniz aslında sizin özel oyun senaryonuz için ne anlama geldiği şiddet seviyelerini ayrıntılı olarak ele almaktadır.

Bakın — eğer hesaplayıcıda %22 çıktı ve MSI Afterburner'de XMP etkinken GPU kullanımı %78'i gösteriyorsa, bu gerçektir. Hesaplayıcı yön açısından doğrudur. Özel detaylar biraz sapabilir, ama mesaj — bu CPU sizin çözünürlüğünüzde bu GPU'yu önemli ölçüde sınırlıyor — doğrudur. İşte önemli olan bilgi budur.

Hesaplayıcıyı Ne Zaman Yeniden Çalıştırmalı — ve Sonuç Ne Zaman Eski Hale Gelir

Bir병bottleneck hesaplayıcı sonucu süresi dolmaz — ancak donanımınız veya oyun alışkanlıklarınız değiştiğinde daha az ilgili hale gelir. Üç tetikleyici yeni bir çalıştırmayı gerekli kılar.

Herhangi bir GPU yükseltmesinden sonra. Yeni bir GPU, oluşturma işlemi verimlilik indeksini tamamen değiştirir. RTX 4060 ile %6 병bottleneck üreten CPU, RTX 4070 Ti ile %14 병bottleneck üretebilir çünkü daha hızlı GPU kareleri daha çabuk bitirip CPU çekme çağrılarını bekleyerek boşta kalır. GPU değiştirmesinden sonra her zaman yeniden çalıştırın.

Monitör çözünürlüğü değişikliğinden sonra. 1080p'den 1440p'ye geçmek GPU iş yükünü önemli ölçüde değiştirir ve genellikle önceki orta düzey CPU병bottleneck'ini kabul edilebilir hale getirir — veya tam tersi. CPU yükseltmesinin gerekli olup olmadığına karar vermeden önce hesaplayıcıyı yeni çözünürlükte çalıştırın.

Büyük bir sürücü güncellemesinden sonra. Ölçeklemesi verimliliği, GPU zamanlayıcı optimizasyonu ve VRAM yönetiminde sürücü iyileştirmeleri bazen donanım değişikliği olmaksızın gerçek dünya GPU kullanımını %2–5 oranında değiştirebilir. Hızlı bir not: bu kadar nadirdir ki hesaplayıcıyı her güncelleme döngüsünde yeniden çalıştırmayı haklı göstermez — yalnızca özellikle performansı hedefleyen önemli sürücü sürümlerinden sonra.

Akılda tutulması gereken bir şey: hesaplayıcının performans indeksleri, belirli bir donanım modeli için yeni karşılaştırma verileri biriktiğinde güncellenir. Altı ay önce sınırlı örnek verilerle yeni piyasaya sürülen bir çip, bugün daha doğru bir indekse sahiptir. Hesaplayıcıyı yeni piyasaya sürüldüğü zaman çalıştırdıysanız, şimdi olgun karşılaştırma örnekleriyle yeniden çalıştırmak daha güvenilir bir sonuç verir.

병Bottleneck Hesaplayıcı Doğruluğu - Sıkça Sorulan Sorular

PC병bottleneck hesaplayıcıları doğru mudur?

병Bottleneck hesaplayıcıları, XMP etkinken, Resizable BAR aktifken ve 1440p veya 4K'de tipik AAA oyun iş yükleriyle standart yapılandırmalar için kabaca 5–8 yüzde puanı içinde doğrudur. BIOS ayarları standart olmadığında, oyun motoru alışılmadık CPU hassasiyetine sahip olduğunda veya CPU sürekli yük altında termal olarak azaltıldığında daha az güvenilir hale gelirler. Sonucu, kesin ölçüm değil, artı veya eksi 5 puan aralığında yön açısından güvenilir bir tahmin olarak değerlendirin.

병Bottleneck hesaplayıcıları aslında nasıl çalışır?

CPU'nun tek iş parçacığı performans indeksini GPU'nun PassMark, Cinebench ve benzeri kaynakların sentetik karşılaştırma veritabanlarından oluşturma işlemi verimlilik indeksine karşı karşılaştırır — ardından aralarındaki performans boşluğunu tahmin etmek için çözünürlük ölçekleme çarpanı uygularlar. Hiçbir oyun çalıştırılmaz. GPU kullanımı okunmaz. BIOS sorgulanmaz. Sonuç, sisteminizin canlı mevcut durumunu değil, belirtilen özelliklerdeki donanım potansiyelini yansıtır.

Neden hesaplayıcı sonucum MSI Afterburner'le eşleşmiyor?

En yaygın neden BIOS'ta XMP veya EXPO'nun devre dışı bırakılmasıdır. RAM'iniz JEDEC stok hızlarında çalışıyor olabilir — 2133 veya 3200 MHz değerinde, hesaplayıcının tahmin edemeyeceği belirlenen 3600 veya 6000 MHz yerine — %5–10 CPU病bottleneck ekleyin. Resizable BAR devre dışı bırakılmış ek %3–7 GPU kullanım kaybı ekler. Hesaplayıcının yanlış olduğunu veya donanımın yükseltilmesi gerektiğini varsaymadan önce BIOS'taki her iki ayarı da kontrol edin.

Donanım satın almadan önce병bottleneck hesaplayıcısına güvenebilir miyim?

Evet — yön açısından kararlar için. Hesaplayıcı, CPU ve GPU'nun sizin hedef çözünürlüğünüzde iyi eşleştirilip eşleştirilmediğini, orta düzey uyumsuzluğu mu yoksa ciddi uyumsuzluğu mu olduğunu güvenilir şekilde tanımlar. Belirli oyunlarınızda tam gerçek dünya yüzdesini söylemez, ancak doğru yapılacak şeyi söyler: çifti saklayın, önce CPU'yu yükseltin veya farklı bir GPU seviyesi satın alın. Bu yön açısından cevap tutarlı olarak doğrudur.

병Bottleneck hesaplayıcısı oyun motoru farklılıklarını hesaba katar mı?

Doğrudan değil. Hesaplayıcılar, tipik oyun iş yükleri arasında ortalama bir CPU duyarlılık modeli uygular. Ağır simülasyon draw call yüküne sahip Warhammer 40K: Darktide, çoğu orta seviye çift için tahminden 8–14 puan daha yüksek gerçek병목 gösterecektir. Yüksek ayarlarda Forza Horizon 5, GPU iş yükü tamamen üstün olduğu için tahminden 6–10 puan daha düşük gösterecektir. Hesaplayıcı sonucu, tipik AAA başlıklarının büyük orta bandı için en doğrudur.

병목 yüzdesini aldıktan sonra ne yapmalıyım?

Üç adım. Birincisi, XMP veya EXPO'nun BIOS'ta etkinleştirildiğini ve Resizable BAR'ın aktif olduğunu doğrulayın — bu iki ayar tek başına 8–12 yüzdeli puan gerçek병목을을 ücretsiz olarak kapatabilir. İkincisi, en çok oynadığınız başlıklarda aktif oyun sırasında MSI Afterburner'da GPU kullanımını kontrol ederek sonucu doğrulayın. Üçüncüsü, bir donanım yükseltmesinin gerekli olup olmadığına karar verirken yüzdeyi artı veya eksi 5 puan aralığı olarak kullanın.

Hangi daha güvenilir — bir hesaplayıcı mı yoksa MSI Afterburner mı?

Farklı soruları cevaplarlar. MSI Afterburner, sisteminizin belirli bir oyunda şu anda gerçekte ne yaptığını size söyler. Bir hesaplayıcı, doğru şekilde yapılandırıldığında donanım çiftinizin potansiyelini üretmesi gerekeni söyler. Her ikisi de yararlı ve tamamlayıcıdır — donanımı değerlendirmek için önce hesaplayıcıyı çalıştırın, ardından gerçek dünya performansını doğrulamak ve hesaplayıcının göremediği BIOS yapılandırma sorunlarını yakalamak için Afterburner'ı kullanın.

Sesli Arama Yanıtları

S: PC병목 hesaplayıcısı ne kadar doğrudur?

C: XMP etkinleştirildiğinde ve Resizable BAR aktif olduğunda yaklaşık 5–8 yüzde puan içinde doğru. Bunlar yönlü kararlar için en güvenilir — bu çift iyi eşleştirilmiş mi yoksa değil mi — ve belirli oyunlardaki tam yüzde için daha az güvenilir.

S: Neden병목 hesaplayıcım oyun içinde gördüğümle uyuşmuyor?

C: Büyük olasılıkla BIOS ayarlarınız. XMP kapalıysa, RAM'iniz derecelendirilmiş hızdan daha yavaş çalışır ve hesaplayıcının tahmin edemediği CPU병목 ekler. Resizable BAR kapalıysa, GPU performansı %3–7 düşer. Hesaplayıcının yanlış olduğunu varsaymadan önce her iki ayarı da kontrol edin.

S: Yeni bir GPU satın almadan önce병� yüzdesine güvenmeli miyim?

C: Evet, gerçekçi beklentilerle. Hesaplayıcı, CPU'nuzun yeni GPU'yu çözünürlüğünüzde sınırlayıp sınırlamadığını size söyler — bu yönlü cevap güvenilirdir. Belirli yüzde, bir garanti değil, bir başlangıç tahminidir. Bunu artı veya eksi 5 puan aralığı olarak değerlendirin.

S:병목 hesaplayıcılar farklı oyunları hesaba katırlar mı?

C: Oyun başına değil — ortalama kullanırlar. Warhammer 40K: Darktide gibi çok CPU-ağır başlıklar tahminden daha kötü gerçek병목 gösterecektir. Forza Horizon 5 gibi çok GPU-bağlı başlıklar tahminden daha iyi gerçek병목 gösterecektir. Tahmin, ortada tipik AAA başlıkları için en doğrudur.

S: Bir병목 hesaplayıcıyı ne zaman yeniden çalıştırmalıyım?

C: Herhangi bir GPU yükseltmesinden sonra, oyun çözünürlüğünüzü değiştirdikten sonra veya özellikle performansla ilgilenen önemli bir sürücü güncellemesinden sonra. Sonuç, kıyaslama indeksi donanım modeliniz için daha fazla gerçek dünya verisi biriktirdikçe zaman içinde daha doğru hale gelir.

Derlemenizi Hesaplayıcıdan Geçirin — Şimdi Gerçekçi Beklentilerle

Yüzdenin ne anlama geldiğini, neyi hesaba katamadığını ve bunu nasıl doğrulayacağınızı biliyorsunuz. CPU'nuz, GPU'nuz ve gerçek oyun çözünürlüğünüzü girin — çiftinizin iyi eşleştirilmiş, orta derecede uyumsuz veya bir sonraki donanım satın almadan önce yükseltmeye değer olup olmadığını söyleyen bir tahmin alın. Ardından MSI Afterburner ile doğrulayın.

Derlemeyi Şimdi Kontrol Et →

Son güncelleme: Nisan 2026 · Nasıl test yapıyoruz →

Bunu Nasıl Değerlendirdik

Bu değerlendirme dört donanım yapılandırması arasında hesaplayıcı tahminlerini MSI Afterburner ve RivaTuner overlay kullanarak elde edilen gerçek ölçümlerle karşılaştırmaktadır. GPU kullanımı her oyunda 60 saniyelik sekans üzerinden kaydedilmiş ve ortalama alınmıştır. Yapılandırma D, BIOS ayarlarının (XMP kapalı, Resizable BAR kapalı) hesaplayıcı tahminlerini etkileyip etkilemediğini test etmek için kasıtlı olarak düşürülmüş durumdadır. Test sistemi Windows 11 ile April 2026 itibarıyla en son GPU sürücülerini kullanmıştır. Her kombinasyon hem 1080p hem de 1440p'de, Ultra ön ayarında sınanmıştır. Elde edilen veriler, Ryzen ve GeForce donanımı için kalibrasyonu gösteren oran tutarsızlıkları ortaya koymaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Bottleneck hesaplayıcı tahmini ne kadar doğrudur?

Standart BIOS yapılandırmasında (XMP etkin, Resizable BAR aktif, termal kısıtlama yok) doğruluk tipik olarak ±%5–8 aralığındadır. Yönsel doğruluk (bir kombinasyonun iyi eşleştirilmiş, orta seviye veya ciddi uyumsuz olup olmadığını tanımlamak) çok daha yüksektir. Ancak özel BIOS ayarları, RAM alt zamanlaması veya oyun motoru optimizasyonları tahmin edilen sonuçlardan önemli farklılıklar yaratabilir.

Hesaplayıcı hangi beş şeyi göremez?

Bottleneck hesaplayıcıları şu değişkenleri göremez: (1) XMP/DOCP etkinleştirme durumu, (2) Resizable BAR / SAM etkinleştirme durumu, (3) oyun motorunun çizim çağrı yoğunluğu (Warhammer 40K: Darktide vs. GPU-bağımlı başlıklar), (4) ısıl kısıtlama veya throttling, (5) RAM alt zamanlaması ve CAS gecikmesi ince ayarları. Bu faktörlerin her biri gerçek병목 yüzdesini ±%5–%20 oranında değiştirebilir.

Hesaplayıcı bana %15병축 diyor ama MSI Afterburner %25 gösteriyor. Neden?

En yaygın neden BIOS ayarlarıdır. XMP devre dışı bırakılırsa, sistem RAM bant genişliğinin önemli bir kısmını kaybederek CPU'yu GPU'ya karşı daha az verimli hale getirir. Resizable BAR kapatılmışsa, GPU'nun sistem belleğine erişimi kısıtlanır ve performans düşer. Ayrıca, oyun motoru türü önemlidir: çizim çağrı-yoğun motorlar (RTS veya kompleks sahne grafikleri) havai CPU병목 gösterirken, GPU-bağımlı motorlar daha düşük gösterir.

Bottleneck hesaplayıcısını nasıl doğru kullanmalıyım?

Sonucu mutlak gerçek değil bir aralık olarak düşünün. Donanımı almadan önce hesaplayıcıyı bir filtre olarak kullanın — ciddi uyumsuzlukları ortadan kaldırmak için. Satın aldıktan sonra, BIOS'u optimize edin (XMP etkinleştirin, Resizable BAR etkinleştirin, RAM zamanlamasını öğrenin), ardından MSI Afterburner ile oyunlarınızda gerçek GPU kullanımını doğrulayın. Hesaplayıcı ırmak seviyesindeki doğruluk sağlar; oyunlar hassas doğruluk sağlar.

Warhammer 40K: Darktide'de neden başka oyunlardan daha yüksek병축 görüyorum?

Warhammer 40K: Darktide, Unreal Engine 5'i draw-call-yoğun bir şekilde kullanır — bu da CPU'yu GPU'dan daha yoğun bir şekilde sorar. Sonuç olarak, aynı donanım kombinasyonu, Overwatch 2 veya Forza Horizon 5 gibi GPU-optimize edilmiş motorlara kıyasla daha yüksek CPU병축 gösterir. Bu hesaplayıcı hatasıdır — onu oyun motoru varyasyonunun bir örneği olarak düşünün.

← Back to Blog

We use cookies

We use cookies to show relevant ads and analyse traffic. You can choose which categories to allow.

Cookie Policy