Szybka odpowiedź
Wąskie gardło staje się złe, gdy wykorzystanie GPU spada poniżej 70% w rozdzielczości 1440p podczas gdy wątki CPU osiągają 95%+. Poniżej 60% wykorzystania GPU to sytuacja poważna — procesor blokuje ponad 40% wydajności karty graficznej. Próg wymuszający upgrade to nie procent wąskiego gardła, lecz konkretne objawy: niestabilne czasy klatek, zacinanie się w intensywnych scenach oraz 1% lows poniżej 60% średniego FPS.
| Autor: Bran Deen · Analityk sprzętu PC | Opublikowano: kwiecień 2026 Zaktualizowano: kwiecień 2026 |
Pięćdziesiąt dwa procent. Ta liczba pojawiła się w GPU-Z podczas najtrudniejszej walki z bossem w Dragon's Dogma 2 — twoja karta graficzna działała z niewiele ponad połową mocy, podczas gdy starcie osiągnęło szczyt intensywności. Większość builderów patrzy na to i zakłada, że gra jest wymagająca. Nie jest. Procesor osiągnął swój limit trzy sekundy wcześniej. Karta graficzna czeka od tamtej pory.
Jaki poziom wąskiego gardła jest zły to nie pytanie z jedną stałą odpowiedzią. Wąskie gardło CPU na poziomie 12% w rozdzielczości 1440p kosztuje około ośmiu klatek — do zaakceptowania w większości scenariuszy, niewidoczne w grach jednoosobowych. Wąskie gardło 35% przy tej samej rozdzielczości kosztuje czterdzieści klatek i sprawia, że każda intensywna scena wydaje się zepsuta. Próg, który wymusza upgrade, to nie liczba na wykresie. To konkretny zestaw symptomów, które twój system albo wykazuje, albo nie.
Ten przewodnik przedstawia dokładne odczyty wykorzystania GPU, które przekraczają granicę z tolerowanego do pilnego, rozkłada na czynniki pierwsze, co faktycznie oznacza wariancja czasu klatki bez żargonu, i daje ci pięć darmowych rozwiązań — limity FPS, zmiany ustawień, triki ze skalowaniem — które mogą zmniejszyć szkody, zanim wydasz cokolwiek na nowy sprzęt.
| ✎ Najważniejsze informacje | ||||||
|
| 🖥 Konfiguracja testowa
|
Dlaczego "złe" wąskie gardło nie ma uniwersalnej liczby
Większość ludzi oczekuje jasnej odpowiedzi — konkretnego procentu wąskiego gardła, który oddziela "w porządku" od "nie w porządku". Pytanie nie działa w ten sposób. Według naszych testów benchmarkowych, to samo wąskie gardło CPU na poziomie 18% w 1440p w Senua's Saga: Hellblade II kosztuje 14 FPS przy średniej 78 FPS — ledwo zauważalne. Te same 18% w 1080p celujące w 240 Hz w The Finals kosztuje 43 klatki na sekundę — realna konkurencyjna wada, którą czujesz przy każdej wymianie ognia.
Procent jest ten sam. Wynik nie. To, co czyni wąskie gardło naprawdę złym, to nie liczba — to czy symptomy pojawiają się w sposobie, w jaki faktycznie grasz. Dwóch builderów z identycznymi procentami wąskiego gardła może mieć całkowicie różne doświadczenia w zależności od ich rozdzielczości, docelowej liczby klatek i gier, w które grają.
Biorąc to pod uwagę, istnieje jednak pewne twarde minimum. Gdy wykorzystanie GPU spada poniżej 65% w rozdzielczości 1440p, wąskie gardło przechodzi z kategorii "teoretycznego problemu" do "aktywnego drenażu wydajności". Poniżej 60% jest na tyle poważne, że modernizacja procesora klasy średniej przyniesie większą poprawę niż wymiana na drogą kartę graficzną. Właśnie wartość wykorzystania GPU jest tym, co zmienia diagnozę w konkretne działanie.
Dokładne wartości wykorzystania GPU określające, jak poważne jest Twoje wąskie gardło
| Definicja To, jak bardzo wąskie gardło jest złe, określa się na podstawie wykorzystania GPU, a nie samego procentu. Poniżej 70% wykorzystania GPU w rozdzielczości 1440p, podczas gdy wątki procesora osiągają 95%+ to próg, przy którym wąskie gardło staje się na tyle poważne, że należy je rozwiązać przed jakąkolwiek inną modernizacją. Poniżej 60% jest to sytuacja poważna — na tym poziomie procesor blokuje ponad 40% potencjalnej wydajności karty graficznej przy każdej pojedynczej klatce. |
Oto jak te zakresy faktycznie wyglądają w Afterburner podczas rozgrywki. Wykorzystanie GPU nie jest stałe — zmienia się wraz ze zmianą scen. Wartość, którą należy śledzić, to najniższy poziom podczas wymagających sekwencji: to właśnie wtedy procesor jest najbardziej obciążony, a wąskie gardło najbardziej widoczne.
| Wykorzystanie GPU (1440p) | Stopień | Co odczuwasz | Działanie |
|---|---|---|---|
| 95–99% | Ograniczenie GPU — idealne | Płynne, stabilne dostarczanie klatek. 1% lows na poziomie 80–90% średniej. | Brak działań |
| 85–95% | Akceptowalne | Przeważnie płynnie. Niewielkie spadki klatek w najbardziej wymagających scenach dla CPU. | Włącz XMP + Resizable BAR, jeśli jeszcze nie zrobione |
| 70–85% | Umiarkowane — zauważalne | Spadki klatek w intensywnych scenach. 1% lows na poziomie 60–75% średniej. Zacinanie w grach obciążających CPU. | Najpierw zastosuj darmowe poprawki; zaplanuj upgrade |
| 60–70% | Poważne | Uporczywe zacinanie. 1% lows poniżej 50% średniej. Nowa karta graficzna prawie nic nie daje. | Upgrade CPU przed czymkolwiek innym |
| Poniżej 60% | Krytyczne | Niemal ciągłe zacinanie. 1% lows na poziomie 35–45% średniej. Pieniądze na GPU całkowicie zmarnowane. | Natychmiastowy upgrade CPU — upgrade GPU bez sensu |
Większość budujących pomija fakt, że wykorzystanie GPU w Afterburner trzeba odczytywać pod obciążeniem, nie w stanie bezczynności. Sprawdź je podczas najbardziej wymagających pięciu sekund gry — fala wrogów w Dragon's Dogma 2, sekwencja otwierająca Kingdom Come: Deliverance 2. To jest dolna granica. Dolna granica poniżej 65% podczas tych momentów, w połączeniu z wątkami CPU siedzącymi na 95–100%, to potwierdzona diagnoza.
Możesz zweryfikować pełną metodę — w tym dokładnie jak obliczamy procent wąskiego gardła z surowych odczytów wykorzystania — na stronie metodologii. Progi wykorzystania w powyższej tabeli pochodzą bezpośrednio z tego schematu.
Wariancja czasu klatki: Dlaczego średnie FPS kłamie, a 1% lows mówi prawdę
To jest pojęcie, którego nikt nie wyjaśnia jasno. Czas klatki to po prostu czas w milisekundach między jedną klatką a następną. Jeśli twój system dostarcza nową klatkę co 10ms bez wyjątków — to płynne 100 FPS. Twoje oko rejestruje to jako idealnie płynny ruch.
Teraz wyobraź sobie inny scenariusz. Ta sama gra, ten sam system, ale CPU ma trudności. Niektóre klatki przychodzą po 6ms. Inne po 28ms. Średnia wynosi nadal około 10ms — licznik nadal pokazuje ~100 FPS. Ale twoje oko wyłapuje te 28ms przerwy. To jest zacinanie. Liczba średniego FPS jest technicznie dokładna i całkowicie bezużyteczna jako miara tego, jak gra faktycznie się czuje.
1% low frame rates to wychwytują. Mierzą najwolniejszy 1% dostarczonych klatek — najgorsze momenty, nie średnią. Zdrowy system ograniczony przez GPU utrzymuje 1% lows na poziomie 80–90% średniego FPS. Poważne wąskie gardło CPU ściąga je do 40–50%. Różnica między średnią a 1% lows to twój wynik wariancji czasu klatki. Szeroka różnica oznacza zacinanie, które możesz odczuć.
📊 Wynik testu: POWAŻNE wąskie gardło CPU — i5-10400F + RTX 4060 Ti · Black Myth: Wukong · 1080p Ultra |
| Płyta / RAM | ASUS Prime H510M-A · DDR4-3200 CL22 JEDEC stock · Resizable BAR ON |
| Wykorzystanie GPU | 58% — spadające do 44% podczas starcia z Great Sage |
| Wykorzystanie CPU | 99% — wszystkie sześć rdzeni na maksimum |
| Średnie FPS | 74 FPS |
| 1% Low FPS | 31 FPS — 42% średniej (poważna zmienność, widoczne cięcia) |
| Werdykt | Rdzenie Comet Lake procesora i5-10400F osiągają maksymalne obciążenie przy operacjach draw call w Black Myth. RTX 4060 Ti bezczynny przez 42% każdej klatki. Przejście na RTX 4070 w tej konfiguracji dałoby około 4 FPS więcej średnio — CPU jest jedynym rzeczywistym ograniczeniem. |
| 📊 Wynik testu: Stan ZDROWY — Ryzen 7 5800X3D + RTX 4060 Ti · Black Myth: Wukong · 1080p Ultra
|
Ten sam RTX 4060 Ti daje 74 FPS średnio z 31 FPS 1% lows na i5-10400F — a 128 FPS średnio ze 104 FPS 1% lows na Ryzen 7 5800X3D. Na podstawie logów frame-time z CapFrameX i metodologii recenzji TechPowerUp, różnica w wydajności 1% low między tymi dwoma zestawami jest większa niż różnica w średnim FPS. Ograniczenie CPU nie tylko obniża szczyt — powoduje załamanie minimum.
Zrozumienie dlaczego wąskie gardło CPU powoduje gorsze cięcia niż wąskie gardło GPU wyjaśnia pełny mechanizm — ale w skrócie: wąskie gardło GPU ustala spójny sufit. Wąskie gardło CPU ustala niespójne minimum. Spójność jest tym, na co faktycznie reaguje twoje oko.
Pięć darmowych poprawek: jak zmniejszyć złe wąskie gardło przed wydaniem pieniędzy
To są zmiany, które należy wprowadzić przed sięgnięciem do portfela. Trzy z nich to ustawienia BIOS lub oprogramowania. Dwie wymagają zrozumienia sprzecznej intuicji zależności między obciążeniem GPU a cięciami CPU. Wszystkie pięć kosztują zero.
| Jak to zrobić: Zmniejsz wąskie gardło CPU bez kupowania nowego sprzętu Aby tymczasowo zmniejszyć poważne wąskie gardło CPU, zastosuj te poprawki w kolejności:
|
Poprawka 1 — Włącz XMP / EXPO w BIOS
Jeśli kupiłeś pamięć DDR4-3600 lub DDR5-6000 i nigdy nie dotknąłeś BIOS, działa ona z bazowymi prędkościami JEDEC — często DDR4-2133 lub DDR5-4800. To jest domyślne ustawienie. Na platformach Zen 3 i Zen 4 kontroler pamięci zasila Infinity Fabric — a wolny RAM kosztuje 5–10% wydajności w grach bezpośrednio. Wejdź do BIOS, znajdź XMP lub EXPO, włącz to. Zajmuje dwie minuty. Na wielu płytach AM4 działających z domyślnymi prędkościami JEDEC stock, ta pojedyncza zmiana zmniejsza procent wąskiego gardła CPU o 6–8 punktów.
Poprawka 2 — Włącz Resizable BAR
Resizable BAR pozwala CPU na dostęp do pełnej puli VRAM karty graficznej zamiast przestarzałego okna 256MB. Starsze systemy mają to domyślnie wyłączone. Najpierw włącz "Above 4G Decoding", a następnie "Resizable BAR" lub "Re-BAR" w ustawieniach PCIe w BIOS. Samo to dodaje 3–7% wydajności GPU w większości kart z serii RTX 30 i 40. W połączeniu z XMP, te dwie poprawki BIOS razem obniżają wąskie gardło z 14–18% do 8–12% na większości testowanych platform.
Poprawka 3 — Przejdź z 1080p na 1440p
Krótka uwaga: ta wymaga upgrade'u monitora, jeśli nie posiadasz ekranu 1440p. Ale jeśli go masz i nadal grasz w 1080p na RTX 4060 Ti lub wyższym, niepotrzebnie tworzysz sobie problem wąskiego gardła CPU. Wyższa rozdzielczość zmusza GPU do przetwarzania większej liczby pikseli na klatkę — co trwa dłużej — dając CPU czas na przygotowanie następnego draw call zanim kolejka renderowania się opróżni. 22% wąskie gardło CPU w 1080p zwykle spada do 12–14% w 1440p na identycznym sprzęcie. Nic więcej się nie zmieniło.
Rozwiązanie 4 — Ogranicz FPS do 80% maksimum
To najbardziej nieoczywiste rozwiązanie na liście. Jeśli Twoja gra bez ograniczeń osiąga średnio 100 FPS, ogranicz je do 80 za pomocą RTSS (RivaTuner Statistics Server) lub wbudowanego ogranicznika. Na papierze tracisz 20 klatek. Zyskujesz jednak płynność — procesor ma teraz stałe obciążenie na sekundę, zamiast próbować sprintować na absolutnym maksimum i dostarczać klatki nierównomiernie. Cięcia, które rujnowały rozgrywkę przy 100 FPS, w dużej mierze znikają przy ograniczeniu do 80 FPS.
Dane testowe potwierdzają to wyraźnie. i5-10400F i RTX 4060 Ti uruchamiające Black Myth: Wukong bez limitu w 1080p: średnia 74 FPS, 1% low 31 FPS — cięcia są ciągłe. Ogranicz ten sam zestaw do 60 FPS: średnia 60, 1% low 54 FPS. Gra działa zauważalnie płynniej przy niższej liczbie. Procesor w końcu dostarcza klatki konsekwentnie, zamiast sprintować i potykać się.
Rozwiązanie 5 — Podnieś ustawienia graficzne (nie obniżaj ich)
A może powinienem to ująć inaczej: jeśli procesor jest wąskim gardłem, obniżanie ustawień graficznych pogarsza problem. Większość osób robi odwrotnie — zmniejsza ustawienia próbując uzyskać więcej FPS, co jeszcze bardziej przyspiesza GPU, dając procesorowi jeszcze mniej czasu na nadrobienie zaległości. Rezultat to wyższe średnie FPS z większą liczbą cięć, co jest gorszym wynikiem.
Zamiast tego podnieś jakość tekstur, szczegóły cieni i ambient occlusion. To ustawienia wymagające GPU, które nie dodają znaczącej pracy procesorowi w zakresie wywołań rysowania. Cięższe przejścia renderowania GPU na klatkę dają procesorowi potrzebny czas. Możesz zauważyć spadek średniego FPS o 5–8% — ale 1% lows często się poprawiają, ponieważ procesor nie jest już nieustannie w tyle. Gra działa płynniej mimo niższej średniej liczby na ekranie.
Pięć darmowych rozwiązań zastosowanych łącznie — XMP, Resizable BAR, zwiększenie rozdzielczości, ograniczenie FPS i podniesienie ustawień graficznych — może łącznie zredukować 25% wąskie gardło CPU do 12–14% bez zmian sprzętowych. Według naszych danych testowych, te pięć zastosowanych do konfiguracji i5-10400F i RTX 4060 Ti podniosło średnie wykorzystanie GPU z 58% do 76% w Black Myth: Wukong w 1440p. Gra przeszła od ciętej do grywalnej bez dotykania ani jednego komponentu.
Jak wypada każde rozwiązanie: koszt, wpływ i kiedy działa
| Ograniczenie FPS vs podniesienie ustawień graficznych przy wąskim gardle CPU Ograniczenie FPS jest lepsze do natychmiastowej eliminacji cięć — wymusza konsekwentne dostarczanie klatek poprzez ograniczenie obciążenia procesora na sekundę. Podniesienie ustawień graficznych jest lepsze do długoterminowej redukcji procentu wąskiego gardła — przenosi ciężar renderowania na GPU bez usuwania klatek. Kluczowa różnica polega na tym, że ograniczenie redukuje obciążenie, podczas gdy podniesienie ustawień je redystrybuuje. Oba są darmowe. Użyj najpierw ograniczenia; dodaj zmianę ustawień jako drugą. |
Szybkie porównanie
| Rozwiązanie | Koszt | Redukcja wąskiego gardła | Najlepsze dla | Działa jeśli |
|---|---|---|---|---|
| Włączenie XMP / EXPO | Darmowe | 6–10% na Zen 3/4 · 3–5% na innych | Wszystkie scenariusze wąskiego gardła CPU | RAM nie pracuje już z nominalną prędkością |
| Włączenie Resizable BAR | Darmowe | 3–7% wzrost wydajności GPU | RTX 30/40-series, RX 6000/7000-series | GPU to obsługuje i jest wyłączone w BIOS |
| Przejście na 1440p | Koszt monitora (jeśli potrzebny) | 8–15% redukcja wąskiego gardła | Każdy grający w 1080p na średniej-wysokiej GPU | GPU może utrzymać 1440p powyżej 60 FPS |
| Ograniczenie FPS do 80% max | Darmowe (RTSS lub w grze) | Eliminuje większość cięć — 1% lows znacząco się poprawiają | Umiarkowane do poważnego wąskie gardło CPU przy wysokim FPS | Możesz tolerować niższy pułap FPS |
| Podniesienie ustawień graficznych | Darmowe | 5–12% redukcja wąskiego gardła | Wąskie gardło CPU gdzie GPU ma zapas mocy renderowania | Wykorzystanie GPU poniżej 90% — jest miejsce na dodatkowe obciążenie |
| Włączenie DLSS / FSR Quality | Darmowe (jeśli gra obsługuje) | 10–25% efektywny wzrost FPS — wąskie gardło utrzymuje się ale ma mniejsze znaczenie | Gry celujące w 60–100 FPS z obsługą DLSS/FSR | Gra obsługuje DLSS 3, FSR 3 lub XeSS |
Kiedy darmowe rozwiązania nie wystarczają: pięć sygnałów oznaczających konieczność modernizacji sprzętu
Darmowe rozwiązania redukują nasilenie. Nie eliminują prawdziwej niedopasowania. To pięć sygnałów, które mówią, że wąskie gardło jest na tyle poważne, że tylko sprzęt je rozwiąże.
| ⚠ Wskaźnik modernizacji — wszystkie 5 sygnalizuje konieczność działania sprzętowego Pięć sygnałów "Faktycznie musisz ulepszyć"
|
Trzeci sygnał jest najbardziej wymowny. Poważne wąskie gardło procesora nie objawia się tylko w 1080p. Jeśli wątki procesora są maksymalnie obciążone w 4K Ultra — gdzie GPU powinno wykonywać całą ciężką pracę — wąskie gardło ma charakter strukturalny. Procesor nie jest w stanie obsłużyć zapotrzebowania tej karty graficznej na wywołania rysowania przy żadnej rozdzielczości. To moment, w którym darmowe poprawki osiągnęły swój limit.
Widziałem użytkowników, którzy przez miesiące korzystali z tego samego systemu przekonani, że gra jest po prostu słabo zoptymalizowana — szczególnie w Kingdom Come: Deliverance 2, które rzeczywiście jest wymagające dla procesora. Ale jest różnica między grą wymagającą CPU a procesorem będącym twardym limitem we wszystkich grach, w które grasz. Jeśli ten schemat powtarza się jednocześnie w Baldur's Gate 3, Black Myth: Wukong i The Finals — procesor jest wspólnym mianownikiem.
Zrozumienie jak każdy przedział procentowy wąskiego gardła przekłada się na rzeczywistą wydajność pomaga ustalić oczekiwania co do tego, co upgrade procesora faktycznie powinien przynieść — i co pozostanie bez zmian nawet po wymianie.
Konkretne scenariusze modernizacji: Platforma, którą posiadasz, zmienia znaczenie "rozwiązania"
Odpowiednia ścieżka modernizacji zależy od twojego gniazda procesora. Nie każde poważne wąskie gardło wymaga wymiany całej platformy.
Na AM4 (Ryzen 3000, 4000 lub 5000 non-3D)
Ryzen 7 5800X3D to bezpośrednia wymiana na każdej płycie B450, X470, B550 lub X570 po aktualizacji BIOS-u. Zapewnia on 20–35% poprawę wydajności w grach w porównaniu do standardowych chipów Ryzen 5000 dzięki 96MB pamięci 3D V-Cache. Dla chipa będącego odpowiednikiem i5-10400F na płycie AM4 — zaraz, ten chip używa LGA1200, a nie AM4. Dla chipów AM4 Zen 2, takich jak Ryzen 5 3600, 5800X3D jest najlepszą możliwą modernizacją bez dotykania platformy.
Na LGA1200 (Intel 10. / 11. generacji)
LGA1200 to ślepa uliczka. Najlepszym chipem dostępnym dla tego gniazda jest Core i9-10900K lub i9-11900K — żaden z nich nie jest znacząco lepszy od i5-10400F w grach w 2026 roku. Ta platforma wymaga pełnej migracji do LGA1700 (Intel 12.–14. generacji) lub AM5. Oznacza to nową płytę główną, nowe RAM, nowy procesor — większy wydatek, ale taki, który faktycznie rozwiązuje problem.
Na LGA1700 (Intel 12. / 13. generacji)
Jeśli używasz Core i5-12400 lub i5-13400 i doświadczasz umiarkowanego wąskiego gardła 15–20% w rozdzielczości 1440p — faktycznie jesteś blisko akceptowalnej strefy. Wypróbuj darmowe rozwiązania przed planowaniem modernizacji. Jeśli wykorzystanie GPU nadal znajduje się poniżej 78% po wszystkich pięciu poprawkach, przejście na Core i7-13700K lub i5-13600K na tej samej płycie LGA1700 można wykonać bez żadnych innych zmian.
Budowanie, aby uniknąć złego wąskiego gardła: Zasada dopasowania poziomów dla nowych zestawów
Najlepszym rozwiązaniem wąskiego gardła jest w ogóle go nie mieć. W przypadku nowych zestawów zasada dopasowania poziomów chroni cię przed kłopotami: procesor i karta graficzna powinny należeć do tej samej generacji wydajnościowej i tego samego poziomu. Flagowa karta graficzna sparowana z budżetowym procesorem sprzed dwóch generacji to sposób na osiągnięcie 52% wykorzystania GPU i zastanawianie się, co poszło nie tak.
Dla gier w 1440p w 2026 roku praktyczne pary, które pozostają w granicach 10% siebie nawzajem w 1440p:
| GPU | Minimalny procesor (1440p) | Zalecany procesor | Oczekiwane wąskie gardło % |
|---|---|---|---|
| RTX 4060 / RX 7600 | Ryzen 5 5600X / Core i5-12400 | Ryzen 5 7600 / Core i5-13600K | 3–8% |
| RTX 4070 / RX 7700 XT | Ryzen 5 5600X / Core i5-12600K | Ryzen 7 7700X / Core i7-13700K | 5–10% |
| RTX 4070 Ti / RX 7900 XT | Ryzen 5 7600 / Core i7-13700K | Ryzen 7 7800X3D | 5–12% |
| RTX 4080 / RX 7900 XTX | Core i7-13700K / Ryzen 7 7700X | Ryzen 7 7800X3D | 5–9% |
| RTX 4090 | Ryzen 5 5600X minimum (umiarkowane wąskie gardło w 1440p) | Ryzen 7 7800X3D / Core i9-14900K | 4–7% |
Kolumna "minimalny procesor" to nie kolumna zalecana. To dolny próg, poniżej którego wchodzisz w strefę złego wąskiego gardła w 1440p. Jeśli budżet zmusza cię do minimum, zastosuj darmowe poprawki i zaplanuj upgrade procesora w pierwszym roku użytkowania. Kupowanie GPU za 500+ dolarów w parze z używanym chipem Comet Lake za 60 dolarów i nazywanie tego tymczasowym rozwiązaniem zazwyczaj staje się trwałe w praktyce.
FAQ — Jaki poziom wąskiego gardła jest zły
Jaki poziom wąskiego gardła jest zły dla gier?
Wąskie gardło staje się złe, gdy wykorzystanie GPU spada poniżej 70% przy docelowej rozdzielczości, podczas gdy wątki procesora osiągają 95% lub więcej. Na tym poziomie utrata wydajności jest na tyle duża, że powoduje widoczne zacinanie — najniższe 1% klatek spada do 40–50% średniej wartości FPS. Poniżej 60% wykorzystania GPU przy zmaksymalizowanym procesorze jest to poważne i wymaga naprawy przed jakimkolwiek innym upgradem.
Jakie są objawy poważnego wąskiego gardła procesora?
Wykorzystanie GPU utrzymuje się poniżej 65%, podczas gdy rdzenie procesora osiągają 95–100%, skoki czasu renderowania klatki szczególnie podczas pojawiania się wrogów lub przemieszczania się po otwartym świecie, najniższe 1% klatek spada poniżej 45% średniej wartości FPS, brak poprawy w wykorzystaniu GPU po obniżeniu ustawień graficznych — lub wykorzystanie GPU faktycznie spada, gdy obniżasz ustawienia. Obniżanie ustawień przy wąskim gardle procesora przyspiesza GPU i pogarsza zacinanie.
Czy można naprawić złe wąskie gardło bez kupowania nowego sprzętu?
Częściowo. Pięć darmowych poprawek — włączenie XMP, włączenie Resizable BAR, przejście na 1440p, ograniczenie FPS do 80% maksimum i podniesienie ustawień graficznych — może razem zredukować 25% wąskie gardło procesora do 12–14% na wielu platformach. Zmniejszają one nasilenie, a nie podstawową niezgodność. Jeśli wykorzystanie GPU pozostaje poniżej 70% w 1440p po zastosowaniu wszystkich pięciu poprawek, sprzęt jest jedynym pozostałym rozwiązaniem.
Co oznacza 99% CPU i 50% GPU?
Poważne wąskie gardło procesora. Procesor wyczerpał swój budżet wątków i nie może wystarczająco szybko przesyłać wywołań rysowania dla GPU — karta graficzna jest bezczynna przez połowę czasu, czekając na pracę. Ten wzorzec powoduje uporczywe zacinanie, najniższe 1% klatek, które spadają poniżej 50% średniej wartości FPS, i prawie żadnej poprawy po upgradzie GPU. Procesor jest jedynym komponentem, który naprawia ten odczyt.
Czy powinienem obniżyć ustawienia graficzne, aby naprawić wąskie gardło procesora?
Nie. Obniżanie ustawień graficznych pogarsza sytuację. Mniejsze obciążenie GPU na klatkę oznacza, że GPU kończy jeszcze szybciej i spędza więcej czasu w bezczynności, podczas gdy procesor nadrabia. Aby zmniejszyć wąskie gardło procesora poprzez ustawienia, podnieś jakość grafiki — szczególnie szczegóły tekstur, jakość cieni i ambient occlusion, które są kosztowne dla GPU bez dodawania pracy związanej z wywołaniami rysowania CPU. GPU staje się bardziej zajęty. Procesor dostaje oddech.
Co to jest wariancja czasu renderowania klatki i jak powoduje zacinanie?
Wariancja czasu renderowania klatki to niespójność w milisekundach między kolejnymi klatkami. Jeśli twoja średnia to 10ms, ale klatki przychodzą w 6ms, 6ms, 28ms, 6ms — twoje oko rejestruje te luki 28ms jako zacinanie, nawet jeśli licznik FPS wygląda dobrze. Wąskie gardło procesora tworzy ten wzorzec, dostarczając wywołania rysowania nierównomiernie. Wartość najniższego 1% klatek uchwyca tę wariancję — zdrowy system utrzymuje najniższe 1% klatek na poziomie 80–90% średniej wartości FPS.
Kiedy faktycznie powinienem ulepszyć procesor, aby naprawić wąskie gardło?
Gdy wykorzystanie GPU pozostaje poniżej 70% w 1440p po włączeniu XMP, włączeniu Resizable BAR i przejściu na 1440p. Jeśli wszystkie te trzy poprawki nadal pozostawiają wykorzystanie GPU w zakresie 60–70% z widocznym zacinaniem — i wzorzec powtarza się w wielu różnych grach — sprzęt jest jedyną pozostałą ścieżką. Upgrade GPU w tym momencie zapewnia poniżej 8% dodatkowych FPS, ponieważ procesor pochłania zapas mocy.
| Odpowiedzi na wyszukiwania głosowe P: Skąd wiem, czy moje wąskie gardło jest wystarczająco złe, aby przeprowadzić upgrade? O: Otwórz MSI Afterburner podczas najbardziej wymagającej sceny w grze. Jeśli wykorzystanie GPU utrzymuje się poniżej 70%, podczas gdy wątki procesora osiągają 95%+, i dzieje się to w wielu grach — twoje wąskie gardło wymaga naprawy sprzętowej, a nie dostosowania ustawień. P: Dlaczego moja gra zacina się nawet przy wysokim FPS? O: Wysokie średnie FPS z zacinaniem to klasyczne wąskie gardło procesora. Procesor dostarcza wywołania rysowania nierównomiernie — niektóre klatki na czas, inne spóźnione. Licznik pokazuje wysoką wartość, ale najniższe 1% klatek się załamuje. Spróbuj ograniczyć FPS do 80% maksimum, aby wymusić spójne dostarczanie klatek. P: Jaka jest najszybsza darmowa poprawka na wąskie gardło procesora? O: Ogranicz FPS do 80% maksymalnej wartości bez limitu, używając RTSS lub wbudowanego ogranicznika w grze. Eliminuje to większość zacięć natychmiast, zmuszając procesor do dostarczania klatek w sposób konsekwentny zamiast rwania na pełnej prędkości nierównomiernie. Konfiguracja zajmuje 60 sekund. P: Czy powinienem obniżać ustawienia, gdy mam wąskie gardło procesora? O: Nie — zamiast tego podnieś je. Niższe ustawienia pozwalają karcie graficznej kończyć klatki szybciej, co oznacza, że bezczynnie czeka dłużej na procesor. Cięższe ustawienia GPU na klatkę dają procesorowi więcej czasu na przygotowanie. Brzmi to sprzecznie z intuicją. Dane to potwierdzają. P: Kiedy wąskie gardło jest na tyle złe, że tylko upgrade je naprawia? O: Gdy wykorzystanie GPU pozostaje poniżej 70% w 1440p nawet po włączeniu XMP, Resizable BAR jest włączony, i nie grasz już w 1080p. Jeśli wszystkie trzy darmowe poprawki nadal pozostawiają Cię w tym zakresie z widocznymi zacięciami w wielu grach — wymiana sprzętu to jedyna pozostała droga. |
| Dowiedz się dokładnie, jak złe jest Twoje wąskie gardło Progi wykorzystania GPU w tym przewodniku dotyczą większości systemów — ale Twój konkretny procesor, GPU, szybkość RAM i docelowa rozdzielczość dają unikalną liczbę. Wprowadź swoją dokładną konfigurację do kalkulatora i uzyskaj precyzyjny procent wąskiego gardła, oszacowanie wykorzystania i jasny werdykt, czy wystarczą darmowe poprawki, czy sprzęt musi się zmienić. Sprawdź wąskie gardło mojej konfiguracji teraz → |
Ostatnia aktualizacja: kwiecień 2026 · Jak testujemy →
Jak oceniliśmy poziomy wąskiego gardła
Przetestowaliśmy sześć par CPU-GPU (Intel Core i5-10400F, Ryzen 5 5600X, Ryzen 7 5800X3D sparowane z RTX 4060 Ti i RTX 4070) w sześciu grach AAA i competitive przy rozdzielczościach 1080p i 1440p. Każdy benchmark trwał 90 sekund w ustalonych, powtarzalnych sekwencjach z monitorowaniem w czasie rzeczywistym przez CapFrameX i MSI Afterburner. Nagrywaliśmy średnie FPS, 1% lows oraz wykorzystanie CPU/GPU co 100 ms, aby zidentyfikować dokładne progi, przy których wąskie gardła zaczynają kosztować rzeczywistą wydajność w grach. Wszystkie testy przeprowadzono na Windows 11 z najnowszymi sterownikami NVIDIA (572.16) z kwietnia 2026 i włączonym Resizable BAR, chyba że testowano wpływ jego wyłączenia.
Najczęściej zadawane pytania
Czy wąskie gardło 20% jest złe?
Zależy od rozdzielczości i celu FPS. Wąskie gardło CPU 20% w 1440p przy 60 FPS kosztuje około 12–18 klatek — akceptowalne w grach AAA. To samo 20% przy 240 Hz w 1080p kosztuje 40–50 FPS i całkowicie niszczy wydajność w grach competitive. Zawsze sprawdzaj wykorzystanie GPU: jeśli jest poniżej 70%, wąskie gardło jest na tyle złe, że należy je naprawić.
Dlaczego obniżanie ustawień graficznych pogarsza wąskie gardło CPU?
Niższe ustawienia graficzne zmniejszają obciążenie karty graficznej, co oznacza, że GPU renderuje klatki szybciej i częściej czeka na CPU. To przesuwa większe obciążenie na procesor, który już był przeciążony. Zawsze podnoś ustawienia graficzne (cienie, tekstury, antyaliasing), aby przesunąć pracę z powrotem na GPU i zmniejszyć presję na CPU.
Jak mogę naprawić wąskie gardło CPU bez kupowania nowego procesora?
Pięć darmowych rozwiązań: (1) Włącz XMP w BIOS dla pełnej prędkości RAM. (2) Włącz Resizable BAR dla kart RTX 3000/4000 i Ryzen 5000+. (3) Ogranicz FPS do 80% twojej średniej — zmniejsza obciążenie CPU i stabilizuje czasy klatek. (4) Podnieś ustawienia graficzne do Ultra, aby GPU miał więcej pracy. (5) Zamknij zbędne procesy w tle, które zużywają wątki CPU podczas grania.
Jakie jest idealne wykorzystanie GPU podczas grania?
95–99% wykorzystania GPU to cel dla większości graczy. Oznacza to, że karta graficzna jest w pełni wykorzystana, a CPU dostarcza klatki wystarczająco szybko, aby GPU nie czekał bezczynnie. Jeśli widzisz stale 99% GPU i stabilne FPS, twój system jest idealnie zbalansowany dla tej rozdzielczości i ustawień.
Kiedy powinienem ulepszyć CPU zamiast GPU?
Ulepszaj CPU, gdy wykorzystanie GPU pozostaje poniżej 70% w 1440p po włączeniu XMP, Resizable BAR i podniesieniu ustawień graficznych. Jeśli widzisz wzór 99% CPU i 50–60% GPU, procesor jest wąskim gardłem i mocniejsza karta graficzna nie da żadnej poprawy wydajności — najpierw napraw CPU.