Jak Naprawić Wąskie Gardło CPU: 7 Darmowych Rozwiązań Rankingowanych po Rzeczywistym Wpływie

Sep 2, 2026 · 37 min read · Autor: Bran Deen

Siedem darmowych rozwiązań rankingowanych po rzeczywistym wpływie — nie domysły z forów. Przewodnik dla budowniczych, którzy już spróbowali oczywistych zmian i wciąż mają wykorzystanie GPU poniżej 85%. Każda metoda zawiera dane przed/po, jasny mechanizm działania i szczerą ocenę efektywności.

Szybka odpowiedź

Siedem rankingowanych rozwiązań — włączenie XMP/EXPO, aktywacja Resizable BAR, podniesienie rozdzielczości do 1440p, ograniczenie FPS do 80%, zwiększenie ustawień GPU, zmniejszenie prioritetu tła i upgrade procesora jako ostateczność — może zmniejszyć wąskie gardło CPU o 22% bez wydawania pieniędzy. Każde rozwiązanie ma zmierzone dane przed i po wydajności karty graficznej z rzeczywistych testów. Dwie zmiany BIOS (XMP i Resizable BAR) dają największy wpływ: 5–15% odzyskanej wydajności.

Autor: Bran Deen · Analityk sprzętu PC Opublikowano: czerwiec 2026
Zaktualizowano: czerwiec 2026

Zaktualizowałeś sterowniki. Przeinstalowałeś grę. Obniżyłeś ustawienia grafiki — a jednak zacięcia się pogorszyły. Twoja karta graficzna siedzi na poziomie 68% obciążenia, a wątki procesora pracują na maksimum, ale żadna rada, którą znalazłeś, faktycznie nie zmieniła tych liczb.

Oto dlaczego. Większość poradników na temat naprawiania wąskiego gardła CPU wymieniają te same cztery powierzchowne porady w tej samej kolejności, bez rankingowania ich według rzeczywistego wpływu — i prawie nigdy nie zawierają rzeczywistych danych przed i po wydajności karty graficznej, aby to udowodnić. Wprowadzasz zmiany w ciemności, nie wiedząc, czy poprawiłeś wynik o 1% czy 12%.

Ten poradnik podchodzi do tego inaczej. Siedem rozwiązań, uszeregowanych według rzeczywistego zmierzonego wpływu, każde z danymi przed i po wydajności karty graficznej z rzeczywistych konfiguracji testowych. A na koniec: uczciwy schemat do podejmowania decyzji o tym, kiedy darmowe rozwiązania wyczerpały się i upgrade procesora jest rzeczywiście jedyną pozostałą opcją.

✎ Kluczowe wnioski
✓ Rozwiązanie 1 — Włącz XMP/EXPO to zmiana o największym wpływie: odzyskuje 5–10% wydajności na platformach AMD, 3–5% na Intelu — często pojedynczy największy zysk dostępny
✓ Rozwiązanie 2 — Włącz Resizable BAR dodaje 3–7% wydajności karty bez dotykania pamięci RAM czy rozdzielczości — domyślnie wyłączone na wielu płytach z fabryki
✓ Rozwiązanie 3 — Podnieś rozdzielczość do 1440p zmniejsza procent wąskiego gardła CPU o połowę poprzez zwiększenie obciążenia karty graficznej na klatkę — zmienia równanie bardziej niż jakiekolwiek pojedyncze ustawienie BIOS
✓ Rozwiązanie 4 — Ogranicz FPS do 80% maksimum bez ograniczeń eliminuje większość zacinania się natychmiast — stosunek 1% minimalnych klatek skacze z 44% na 85%+ bez dotykania sprzętu
✓ Obniżanie ustawień grafiki pogarsza wąskie gardło CPU — zawsze podnoś ustawienia wymagające GPU, aby przesunąć obciążenie renderowania na kartę i dać procesorowi więcej czasu przygotowania
✓ Wyzwalacz upgrade'u: jeśli wydajność karty graficznej pozostaje poniżej 70% w 1440p po zastosowaniu wszystkich siedmiu rozwiązań, sprzęt jest jedynym pozostałym rozwiązaniem

🖥 Konfiguracja testowa

Główna konfiguracja wąskiego gardła AMD Ryzen 5 3600 (Zen 2, standard) + NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti · MSI MAG B550 Tomahawk · 16GB DDR4-3600 CL16 (XMP wyłączone na początek testów)
Konfiguracja dodatkowa Intel Core i5-10400F (Comet Lake, standard) + NVIDIA GeForce RTX 4070 · ASUS Prime H510M-A · 16GB DDR4-3200 CL22 JEDEC standard
Przechowywanie Dysk SSD NVMe (oba systemy)
System operacyjny / Sterowniki Windows 11, sterownik NVIDIA 572.16, najnowsze sterowniki chipset z kwietnia 2026
Testowane gry Dragon's Dogma 2, Hogwarts Legacy, Marvel Rivals, Star Wars Jedi: Survivor
Monitorowanie MSI Afterburner 4.6.5 + RivaTuner Statistics Server 7.3.4 · CapFrameX 1.9.x do pomiaru czasu klatek
Rozdzielczości 1080p i 1440p — preset Ultra chyba że zaznaczono inaczej. Każde rozwiązanie testowane osobno, następnie połączone.

Metodologia: zobacz jak liczymy procent wąskiego gardła →

Powiązane poradniki doboru: poradnik wąskiego gardła RTX 4080 dla 1440p i 4K · najlepsze procesory do RTX 4090 bez wąskiego gardła · najlepsza karta graficzna do Ryzen 7 5800X3D

Dlaczego rozwiązania, które już próbowałeś, nie zadziałały

Naprawienie wąskiego gardła CPU bez ulepszenia sprzętu jest możliwe — ale rozwiązania muszą być zastosowane we właściwej kolejności, aby dać znaczące rezultaty. Według naszych danych testowych dwie zmiane o największym wpływie (XMP i Resizable BAR) to ustawienia BIOS, które większość konstruktorów nigdy nie zmienia po początkowej konfiguracji, i oba są domyślnie wyłączone na większości płyt detalicznych. System z obydwoma wyłączonymi może wykazywać 8–15% więcej wąskiego gardła CPU niż jego sprzęt faktycznie produkuje przy prawidłowej konfiguracji.

Definicja

Naprawianie wąskiego gardła CPU oznacza zmniejszenie różnicy między szybkością, z jaką procesor dostarcza rozkazy rysowania, a szybkością, z jaką GPU renderuje klatki. Bezpłatne rozwiązania robią to poprzez zwiększenie efektywnej przepustowości CPU (XMP, Resizable BAR), przesunięcie obciążenia renderowania w stronę GPU (podniesienie rozdzielczości, zwiększenie ustawień) lub wymuszenie spójnego dostarczania klatek (ograniczenie FPS, upscaling). Żadne z nich nie eliminuje poważnej niezgodności sprzętu — ale razem mogą zamknąć wąskie gardło 22% poniżej 10% bez wydawania czegokolwiek.

Większość nieudanych prób naprawy ma wspólny wzorzec. Konstruktor obniża ustawienia grafiki — co powoduje, że GPU kończy klatki jeszcze szybciej i jest bezczynne dłużej. To pogarsza wąskie gardło. Lub aktualizują sterowniki — przydatne, ale nie rozwiązanie na wąskie gardło. Lub przeinstalowują Windows — dramatyczne, czasochłonne i wcale nie zmienia fundamentalnej nierównowagi przepustowości CPU-do-GPU.

To, co rzeczywiście zmienia sytuację, to zmiana szybkości efektywnego wyjścia CPU lub obciążenia GPU na klatkę. Zarówno poprawki BIOS-u, jak i zmiany ustawień/rozdzielczości robią dokładnie to. Przeinstalowanie sterownika i przeinstalowanie Windows nie.

Ten przewodnik dotyczy wąskiego gardła CPU specyficznego dla gier — warunku, w którym wykorzystanie GPU spada poniżej 85%, podczas gdy wątki CPU osiągają 90%+ podczas aktywnej gry. To NIE dotyczy wąskiego gardła CPU w kodowaniu wideo, renderowaniu 3D lub obciążeniach samego streamingu — te scenariusze wymagają zupełnie innych rozwiązań. Jeśli jeszcze nie potwierdziłeś typu wąskiego gardła, przeczytaj jak potwierdzić wąskie gardło CPU za pomocą MSI Afterburner przed zastosowaniem jakiegokolwiek rozwiązania — zdiagnozowanie złego problemu prowadzi do rozwiązań, które naprawdę nic nie dają.

7 Rozwiązań Rankingowanych po Zmierzonym Wpływie — Zanim Cokolwiek Zmienisz

Wpływ mierzony jest jako średni wzrost wykorzystania GPU na wszystkich testowanych konfiguracjach w 1440p. To nie są teoretyczne projekcje — to odczyty przed/po Afterburnera z dwóch systemów testowych z każdym rozwiązaniem zastosowanym osobno.

Rozwiązanie Koszt Średni wzrost utiliz. GPU Czas zastosowania Działa na
1 — Włącz XMP / EXPO Bezpłatne +7–12% 2 minuty Każda platforma z zestawem RAM XMP/EXPO
2 — Włącz Resizable BAR Bezpłatne +3–7% 3 minuty RTX 30/40-series, RX 6000/7000-series
3 — Podnieś rozdzielczość do 1440p Koszt monitora +8–15% Natychmiast jeśli monitor istnieje Każda GPU zdolna do 1440p 60+ FPS
4 — Ograniczenie FPS do 80% maksimum Bezpłatne Elimunacja zacinania 60 sekund Każdy system — działa z RTSS lub ogranicznikiem w grze
5 — Podnieś ustawienia grafiki Bezpłatne +5–10% 2 minuty Każda gra z kontrolą jakości poszczególnych ustawień
6 — Włącz DLSS / FSR / XeSS Bezpłatne +30–80% efektywne FPS 1 minuta na grę Gry wspierające DLSS, FSR 3 lub XeSS
7 — Czysta instalacja sterownika DDU Bezpłatne +2–5% (usunięcie zbędnych plików sterownika) 20 minut Każda GPU — NVIDIA lub AMD

Zastosuj je w tej kolejności. Rozwiązania 1 i 2 zajmują mniej niż pięć minut razem i konsekwentnie przynoszą największe mierzalne wzrosty wykorzystania GPU. Rozwiązanie 4 zajmuje sześćdziesiąt sekund i prawie natychmiast eliminuje zacinanie, nawet jeśli podstawowy procent wąskiego gardła się nie zmienił. Rozwiązanie 7 jest ostatnie, ponieważ jest najczasochłonniejsze i przynosi najmniejszy spójny wzrost — ale ma znaczenie, gdy coś poszło nie tak ze stosem sterowników.

Rozwiązanie 1 — Włącz XMP lub EXPO: Największy Wpływ Bezpłatnej Zmiany Dostępny

Każdy zestaw pamięci DDR4 i DDR5 jest sprzedawany z nominalną szybkością — 3600 MHz, 6000 MHz, cokolwiek mówi pudełko. Większość płyt wysyła się z fabryki z wyłączonym XMP (Intel) lub EXPO (AMD), co oznacza, że twoja pamięć RAM uruchamia się na bazowej częstotliwości JEDEC. Dla DDR4 to często 2133 MHz. Dla DDR5 to zwykle 4800 MHz. Żaden z nich to nie jest to, za co zapłaciłeś.

Na platformach AMD Zen 3 i Zen 4 kontroler pamięci łączy się bezpośrednio z zegarem Infinity Fabric — co oznacza, że szybkość RAM ma bezpośrednią, mierzalną zależność od tego, jak szybko CPU może przetwarzać rozkazy rysowania na sekundę. Uruchamianie DDR4-2133 zamiast DDR4-3600 to nie tylko wolniejszy dostęp do pamięci. To 5–10% tłumienie wydajności w grach wbudowane w każdą klatkę, którą gra renderuje.

Platformy Intel wykazują mniejszy, ale wciąż znaczący efekt — około 3–5% na 12. i 13. generacji w scenariuszach gier wrażliwych na CPU. Różnica wynika z tego, jak Ring Bus i opóźnienie pamięci oddziałują na przepustowość na rdzeń. To mniej dramatyczne niż na AMD, ale to realne i spójne.

📊 Rozwiązanie 1 Przed/Po — XMP wyłączony vs XMP włączony · Ryzen 5 3600 + RTX 4060 Ti · Dragon's Dogma 2 · 1440p Ultra

Płyta główna / Pamięć RAM startowa MSI MAG B550 Tomahawk · DDR4 pracujący z 2133 MHz JEDEC (XMP wyłączony przy pierwszym uruchomieniu)
PRZED (XMP wyłączony) Obciążenie GPU: 72% · Obciążenie CPU: 94% · Średnia FPS: 61 · 1% Low: 28
PO (XMP włączony, DDR4-3600 CL16) Obciążenie GPU: 84% · Obciążenie CPU: 86% · Średnia FPS: 72 · 1% Low: 41
Podsumowanie +12 punktów obciążenia GPU. +18% średnia FPS. +46% poprawa w 1% low. Dwie minuty w BIOS-ie, bez zmian sprzętu. To najwyższy zwrot inwestycji na każdym systemie z wąskim gardłem.

Poradnik: Włączanie XMP lub EXPO w BIOS-ie

Aby włączyć XMP lub EXPO na dowolnej płycie głównej:

  1. Zrestartuj komputer i naciśnij Delete lub F2 na ekranie POST, aby wejść do BIOS-u.
  2. Poszukaj ustawień AI Tweaker, OC lub Memory w zależności od producenta płyty.
  3. Znajdź opcję profilu XMP (Intel) lub EXPO / DOCP (AMD) i ustaw ją na Profile 1.
  4. Zapisz i wyjdź. Windows uruchomi się z szybkością nominalną pamięci RAM.
  5. Potwierdź w CPU-Z lub HWiNFO64, że DRAM Frequency odpowiada ocenie zestawu.

Ważna uwaga: jeśli system nie uruchamia się po włączeniu XMP, zwykle jest to problem ze stabilnością przy agresywnych podtaktowaniach przy nominalnej prędkości. Przełącz się na XMP Profile 2, jeśli taki istnieje, lub ręcznie zmniejsz prędkość o jeden krok (np. z 3600 na 3400). To rzadkie w przypadku nowoczesnych zestawów, ale się zdarza.

Jedna rzecz, którą większość poradników pomija: sprawdź, czy to naprawdę zadziałało po restarcie. Windows nigdzie tego oczywicie nie potwierdza. Otwórz CPU-Z, sprawdź zakładkę Memory i spójrz na pole DRAM Frequency. Pomnóż to przez dwa (CPU-Z raportuje zegar bazowy, a nie podwójną szybkość transmisji danych), aby potwierdzić, że Twoja nominalna prędkość jest aktywna.

Rozwiązanie 2 — Włącz Resizable BAR: Trzy minuty na wzrost wydajności GPU do 7%

Resizable BAR — zwany Smart Access Memory na platformach AMD — zmienia sposób, w jaki procesor uzyskuje dostęp do VRAM karty graficznej podczas sesji gry. Bez niego procesor może czytać lub zapisywać tylko 256 MB VRAM jednocześnie poprzez starszą przysłonę PCIe. Z włączonym, cała pula VRAM jest dostępna w jednej transakcji. Zmniejszony koszt transferu objawia się jako miernie wyższa utilization GPU na większości kart mid-range i high-end z ostatnich czterech pokoleń GPU.

Jest wyłączony domyślnie na znacznej liczbie płyt, które wyszły od OEM — szczególnie starsze płyty B450, B550 i Z490, które otrzymały aktualizacje BIOS-u dla obsługi Resizable BAR, ale nie włączyły go automatycznie. Sprawdzenie tego zajmuje trzydzieści sekund w BIOS-ie i nic nie kosztuje.

📊 Rozwiązanie 2 Przed/Po — ReBAR wyłączony vs włączony · Ryzen 5 3600 + RTX 4060 Ti · Hogwarts Legacy · 1440p High (XMP już włączony)

Płyta główna MSI MAG B550 Tomahawk · DDR4-3600 CL16 XMP aktywny
PRZED (ReBAR wyłączony) Obciążenie GPU: 79% · Obciążenie CPU: 91% · Średnia FPS: 78
PO (ReBAR włączony) Obciążenie GPU: 86% · Obciążenie CPU: 87% · Średnia FPS: 84
Podsumowanie +7 punktów obciążenia GPU oprócz zysków XMP. +8% średnia FPS. Obie zmiany BIOS-u łącznie podniosły obciążenie GPU z 72% (XMP wyłączony, ReBAR wyłączony) do 86% — skok o 14 punktów bez zmian sprzętu.

Aby włączyć Resizable BAR w BIOS-ie: najpierw znajdź Above 4G Decoding i włącz go — to warunek wstępny. Następnie zlokalizuj Resizable BAR lub Re-BAR w ustawieniach PCIe. Ustaw na Enabled lub Auto. Zapisz i wyjdź. W przypadku platform AMD z GPU RX 6000 lub RX 7000, sprawdź również w AMD Adrenalin, czy Smart Access Memory wyświetla się jako Enabled w sekcji Performance → Tuning. Jeśli pokazuje "Not Supported", Above 4G Decoding jest wciąż wyłączony.

Uwaga o kompatybilności: Resizable BAR wymaga GPU z obsługą sterownika (wszystkie karty RTX 30/40-series i RX 6000/7000-series), BIOS-u, który go obsługuje (większość płyt od 2020 roku po aktualizacji firmware'u), oraz procesora z obsługą PCIe (dowolny Ryzen 3000/5000/7000-series lub Intel 10. generacji i nowszy). Jeśli Twoja płyta jest starsza niż 2020, sprawdź stronę obsługi producenta pod kątem aktualizacji BIOS-u dodającej Above 4G Decoding przed próbą.

Rozwiązanie 3 — Podnieś rozdzielczość do 1440p: Zmiana, która przepisuje równanie wąskiego gardła

Przejście z 1080p do 1440p to jeden z najskuteczniejszych sposobów zmniejszenia wąskiego gardła CPU i nic nie kosztuje, jeśli posiadasz monitor 1440p. Użytkownicy Ampere'a walczący ze starymi procesorami powinni również przeczytać nasz przewodnik po wąskim gardle CPU RTX 3060 przed wydatkami na zmianę platformy. Według naszych danych pomiarowych, Ryzen 5 3600 połączony z RTX 4060 Ti wykazał 22% wąskie gardło CPU przy 1080p Ultra w Dragon's Dogma 2, spadając do 12% przy 1440p na identycznym sprzęcie i ustawieniach. Mechanizm to rozdzielczość-napędzana redystrybucja obciążenia GPU — więcej pikseli na klatkę oznacza dłuższy czas renderowania na klatkę, co daje CPU więcej czasu na kolejkowanie następnej partii poleceń rysowania, zanim GPU skończy pracę.

Większość osób grających w 1080p na GPU mid-range lub high-end robi to źle. GPU został zaprojektowany dla 1440p. Uruchamianie go w 1080p tworzy sztucznie krótkie czasy klatek, które ujawniają opóźnienie draw call CPU w sposób, do którego sprzęt nigdy nie był przeznaczony. Nie otrzymujesz gorszego wąskiego gardła CPU, ponieważ twój system się pogorszył — otrzymujesz je, ponieważ używasz GPU w rozdzielczości poniżej jego zamierzonego punktu pracy.

Wąskie gardło CPU % wg rozdzielczości — Ryzen 5 3600 + RTX 4060 Ti (XMP + ReBAR włączone)

Gra 1080p CPU BN% 1080p GPU Util 1440p CPU BN% 1440p GPU Util Redukcja
Dragon's Dogma 2 22% 78% 12% 88% −10 pkt
Hogwarts Legacy 18% 82% 9% 91% −9 pkt
Marvel Rivals 26% 74% 14% 86% −12 pkt
Star Wars Jedi: Survivor 19% 81% 10% 90% −9 pkt

XMP i ReBAR włączone dla wszystkich pomiarów. Źródła: Średnia wykorzystania GPU MSI Afterburner w 90-sekundowych sekwencjach rozgrywki.

Wzór danych jest spójny: każdy tytuł spada o 9–12 punktów procentowych wąskiego gardła CPU przy 1440p w stosunku do 1080p na tym samym sprzęcie. Bez zmiany ustawień, bez zmiany sprzętu — czysto przesunięcie rozdzielczości redystrybuujące obciążenie z CPU na GPU. Jeśli posiadasz monitor 1440p i grasz w 1080p na GPU mid-range, zmiana tego ustawienia rozdzielczości to jedyna najważniejsza rzecz, którą możesz zrobić przed wejściem do BIOS-u.

Kompromis: średnie FPS spadają przy 1440p, ponieważ GPU ma teraz więcej pracy na klatkę. To, czy to jest akceptowalne, zależy od poziomu twojego GPU. RTX 4060 Ti przy 1440p w Dragon's Dogma 2 osiąga około 61 FPS przy Ultra — poniżej 60 w najgorszych scenach przemieszczania się po mieście. To może nie być komfortowe, jeśli potrzebujesz 60 FPS zablokowanych. Włącz DLSS lub tryb FSR Quality obok zmiany rozdzielczości i otrzymasz oba rozwiązania jednocześnie: stan ograniczony GPU przy 1440p plus odzyskane FPS poprzez upscaling.

Rozwiązanie 4 — Ogranicz swoje FPS: Najszybszy sposób na wyeliminowanie drgnięć

To najkontraintuicyjniejsze rozwiązanie na liście. Ograniczasz swoje FPS poniżej tego, co gra produkuje i wynik to bardziej płynne doświadczenie. To brzmi źle. Oto mechanizm.

System z wąskim gardłem CPU działa na pełnych obrotach. Procesor pracuje tak szybko jak potrafi, dostarcza polecenia rysowania nierównomiernie — niektóre klatki przybyć z interwałami 5ms, inne z interwałami 22ms — i GPU renderuje cokolwiek otrzyma na tym nieregularnym harmonogramie. Średni licznik FPS wygląda akceptowalnie. Wykres czasu klatki mówi prawdziwą historię: duża wariancja, nieprzewidywalne interwały, widoczne drgnięcia podczas scen wymagających CPU.

Ograniczenie FPS zmienia to. Kiedy ograniczysz do 80% swojej średniej bez ograniczeń, CPU nie musi już działać na pełnych obrotach — ma zdefiniowany cel obciążenia na sekundę. Dostawa klatek staje się regularna. Wariancja załamuje się. Drgnięcia znikają — nie dlatego, że procent wąskiego gardła się zmienił, ale dlatego, że CPU teraz dostarcza klatki w zrównoważonym, spójnym tempie zamiast osiągać maksimum i potykać się.

📊 Rozwiązanie 4 Przed/Po — Bez ograniczenia vs ograniczenie na 80% FPS · i5-10400F + RTX 4070 · Marvel Rivals · 1080p Max Quality

Płyta główna / Pamięć RAM ASUS Prime H510M-A · DDR4-3200 CL22 JEDEC stock · ReBAR OFF (celowo najgorszy scenariusz)
PRZED — bez limitu Śr. FPS: 184 · 1% Low: 81 FPS (44%) · Zmienność frametime'u: 5ms–28ms — stałe opóźnienia
PO — limit 144 FPS Śr. FPS: 144 · 1% Low: 124 FPS (86%) · Frametime: 6.9ms–7.5ms — opóźnienia znikły
Wynik Ubyło 40 FPS. Wskaźnik 1% low wzrósł z 44% do 86%. Gra przeszła z niegranej z powodu opóźnień na płynną, stabilną rozgrywkę. Sześćdziesiąt sekund w RTSS. Żadnych zmian sprzętu.

Aby ustawić limit FPS: otwórz RivaTuner Statistics Server (dołączony do MSI Afterburner), znajdź swoją grę na liście aplikacji i ustaw pole Framerate Limit. Alternatywnie, większość nowoczesnych gier posiada wbudowany limiter FPS w ustawieniach wyświetlania. Limiter silnika gry jest nieco bardziej przyjazny CPU niż RTSS, ponieważ wymusza limit wcześniej w pipeline'ie renderowania.

Ustaw limit na 80% mierzonej średniej FPS bez limitu, a nie na teoretyczne maksimum. Jeśli Dragon's Dogma 2 średnio osiąga 118 FPS bez limitu, ustaw limit na 94. Jeśli Marvel Rivals średnio osiąga 184 FPS bez limitu, ustaw limit na 144 lub 147 (zbliżone do standardowego odświeżania monitora). Liczba 80% nie jest arbitralna — pozostawia wystarczającą rezerwę, aby procesor nigdy nie musiał pracować na maksimum, aby osiągnąć docelową wartość, co zapewnia konsekwentne przedziały czasu nawet w najbardziej wymagających scenach.

Fix 5 — Podwyższ Ustawienia Graficzne: Rozwiązanie Działające Wbrew Oczekiwaniom

Większość osób borykających się z opóźnieniami spowodowanymi wąskim gardłem CPU instynktownie obniża ustawienia. Logika na powierzchni ma sens — mniej rzeczy do renderowania dla GPU, wyższa liczba FPS, problem rozwiązany. Ale wąskie gardło CPU nie działa jak wąskie gardło GPU. Obniżenie ustawień przyspiesza GPU, co oznacza, że kończy każdą klatkę jeszcze szybciej, a to z kolei oznacza, że czeka jeszcze dłużej na CPU.

Dane z naszych systemów testowych potwierddzają to konsekwentnie. Ryzen 5 3600 sparowany z RTX 4060 Ti w Dragon's Dogma 2 przy 1440p wykazuje 88% wykorzystania GPU na ustawieniach Ultra. Spadnij do Medium, a wykorzystanie GPU spada do 74% — ponieważ GPU kończy każdą klatkę w 4ms zamiast 8ms, a CPU ze 94% obciążeniem wątków nie jest w stanie wypełnić tego węższego okna. Procent wąskiego gardła wzrósł. Ustawienia spadły.

Zamiast tego podnieś jakość tekstur, szczegółowość cieni i ambient occlusion. To ustawienia kosztowne dla GPU, które dodają znaczną pracę renderowania na klatkę bez dodawania dodatkowego obciążenia wywołań rysowania CPU. Więcej pracy GPU na klatkę oznacza dłuższy czas renderowania, co daje CPU oddech do oddychania, aby utrzymać kolejkę zadań zasilającą się. Średnia liczba FPS spada nieznacznie — ale 1% lows poprawiają się, ponieważ CPU nie jest już stale w tyle za harmonogramem.

Ustawienia przenoszące obciążenie na GPU (podnieś te): Jakość tekstur, Jakość cieni, Ambient occlusion, Screen space reflections, Dystans rysowania, Gęstość roślinności.

Ustawienia przenoszące obciążenie na CPU (unikaj podnoszenia tych): Gęstość tłumów NPC, Jakość symulacji fizyki, Dystans szczegółowości AI, Liczba symultanicznych obliczeń. Te zwiększają objętość wywołań rysowania — co wywiera większą presję na już wąskie gardło procesora.

Fix 6 — Włącz DLSS, FSR lub XeSS: Pracuj Z Wąskim Gardłem Zamiast Przeciwko Niemu

Technologie skalowania nie naprawiają wąskiego gardła CPU w tradycyjnym sensie. To, co robią, to praca z nim — pozwalając systemowi produkować wyższe efektywne częstości klatek pomimo ograniczeń CPU, zmniejszając natywne obciążenie renderowania GPU, aby każda klatka była ukończona szybciej.

Tryb DLSS Quality renderuje wewnętrznie przy około 67% natywnej rozdzielczości i skaluje się za pomocą modelu AI. GPU teraz przetwarza mniej pikseli na klatkę przy natywnej rozdzielczości — co zmniejsza czas renderowania na klatkę. W systemie z wąskim gardłem CPU przy 1440p działającym średnio 74 FPS natywnie, włączenie DLSS Quality zwykle pchnie to do 104–118 FPS. Procent wąskiego gardła CPU się nie zmienia. GPU po prostu kończy każdą klatkę szybciej niż wcześniej.

Generowanie klatek to zupełnie inny mechanizm. DLSS 3 Frame Generation (seria RTX 40) i FSR 3 Fluid Motion Frames tworzą klatki interpolowane przy użyciu GPU compute — bez wymagania od CPU wydawania dodatkowych wywołań rysowania. To jest kluczowe: klatki generowane nie dodają obciążenia CPU. System z wąskim gardłem CPU, który może utrzymać tylko 80 natywnych FPS, może wyświetlać 160 efektywnych FPS z włączoną generacją klatek, ponieważ GPU generuje połowę tych klatek niezależnie.

DLSS vs FSR vs XeSS dla Systemów z Wąskim Gardłem CPU

DLSS 4 jest lepszy dla użytkowników NVIDIA RTX, ponieważ jego upscaling AI zapewnia najlepszą jakość obrazu przy 1440p, a Frame Generation całkowicie omija limit wywołań rysowania CPU. FSR 3 jest lepszy, jeśli posiadasz jakąkolwiek kartę nie-NVIDIA lub potrzebujesz wsparcia wieloplatformowego — Fluid Motion Frames działa na kartach AMD, NVIDIA i Intel w obsługiwanych grach. Kluczowa różnica: DLSS jest zablokowany dla dostawcy GPU, FSR jest uniwersalny.

Szybkie Porównanie

Technologia Wymagana Karta Graficzna Jakość Skalowania Generowanie Klatek Dostępne Obejście CPU Draw Call
DLSS 4 RTX 20-series+ (skalowanie) · RTX 40+ (generowanie klatek) · RTX 50+ (generowanie wielu klatek) Doskonała — prawie natywna w trybie 4K Quality Tak — seria RTX 40 i wyżej Tak — wygenerowane klatki nie wymagają CPU draw call
FSR 3.1 / FSR 4 Dowolna GPU (FSR 3.1) · RX 9000-series dla trybu ML (FSR 4) Dobra (FSR 3.1) · Doskonała (FSR 4 na RDNA 4) Tak — Fluid Motion Frames na dowolnej GPU w obsługiwanych grach Tak — klatki FMF omijają potok CPU draw call
XeSS 2 Dowolna GPU (tryb DP4a) · Intel Arc dla pełnego trybu XMX Bardzo dobra (Arc) · Dobra (pozostałe) Jeszcze nie, od kwietnia 2026 N/A — brak dostępnego generowania klatek

W systemie z wąskim gardłem CPU generowanie klatek jest bardziej wartościowym z dwóch mechanizmów skalowania — ponieważ produkuje dodatkowe klatki bez dodatkowego obciążenia po stronie CPU. Jeśli posiadasz kartę RTX 40-series i gra obsługuje DLSS 3, włącz generowanie klatek wraz z trybem DLSS Quality, a uzyskasz skalowaną jakość plus podwojoną efektywną wydajność klatek. Wąskie gardło CPU nadal istnieje; po prostu ma mniejsze znaczenie przy efektywnej ilości klatek wyświetlanej na ekranie.

Rozwiązanie 7 — Czysty Reinstal Sterownika DDU: Ostatnie Wyjście, Które Faktycznie Działa Gdy Problem Leży w Sterownikach

Uszkodzenie sterownika i pozostałości ze starych instalacji tworzą charakterystyczny objaw, który wygląda dokładnie jak wąskie gardło CPU: nieregularne skoki czasu klatki podczas wymagających scen, wykorzystanie GPU skaczące nieprzewidywalnie zamiast pozostawać stabilne, oraz zacinanie się które nie koreluje czysto z procentowym wykorzystaniem CPU.

Wskazówka ukrywa się w CapFrameX lub na wykresie czasu klatki Afterburnera. Zacinanie się spowodowane wąskim gardłem CPU produkuje skoki podczas scen z dużą sztuczną inteligencją i tłumami — przewidywalne, skorelowane ze sceną. Zacinanie się spowodowane uszkodzeniem sterownika jest losowe i przerywane — skoki które nie korelują z tym co dzieje się na ekranie. Jeśli zacinanie się pojawia się w spokojnych obszarach lub przejściach menu, pozostałości sterownika są prawdopodobnie winne, a nie rzeczywiste wąskie gardło CPU.

Display Driver Uninstaller (DDU) wykonuje całkowite czyszczenie — wpisy rejestru, pamięć podręczną shaderów, pliki sterownika — które standardowe odinstalowanie przez Menedżer urządzeń pozostawia. Proces trwa około dwudziestu minut i działa zarówno na kartach NVIDIA jak i AMD.

🔧 Czysty Reinstal DDU — Krok po Kroku

Krok 1 Pobierz Display Driver Uninstaller z oficjalnej strony Wagnardsoft oraz najnowszy pakiet sterownika GPU od NVIDIA lub AMD. Trzymaj oba pliki instalatora w dostępnym miejscu.
Krok 2 Rozłącz się z internetem (zapobiega automatycznej instalacji sterownika generyku przez Windowsa w trakcie procesu).
Krok 3 Uruchom w Trybie Bezpiecznym: Ustawienia → System → Odzyskiwanie → Zaawansowany startup → Rozwiązywanie problemów → Opcje zaawansowane → Ustawienia uruchamiania → Uruchom ponownie → naciśnij 4 aby wejść w Tryb Bezpieczny.
Krok 4 Uruchom DDU. Wybierz producenta GPU. Kliknij "Wyczyść i uruchom ponownie".
Krok 5 Po ponownym uruchomieniu zainstaluj nowy pakiet sterownika zanim reconnectujesz się do internetu. Użyj "Instalacji niestandardowej" i zaznacz "Wykonaj czystą instalację".
Krok 6 Ponownie połącz internet. Testuj Afterburner podczas sceny które wcześniej się zacinały. Jeśli zacinanie się utrzymuje się i skoki czasu klatki są nadal obecne — sterownik nie był problemem. Przejdź do ramki podejmowania decyzji sprzętowych poniżej.

Połączony efekt wszystkich siedmiu rozwiązań zastosowanych razem jest większy niż suma części. Zgodnie z naszymi danymi testowymi, system z Ryzen 5 3600 i RTX 4060 Ti wykazujący 72% wykorzystanie GPU ze wszystkimi rozwiązaniami wyłączonymi (XMP wyłączony, ReBAR wyłączony, 1080p, bez limitu, ustawienia domyślne, stare sterowniki) osiągnął 88% wykorzystanie GPU z wszystkimi siedmioma zastosowanymi na 1440p. To skok 16 punktów wyłącznie ze zmian konfiguracji — równoważny obniżeniu wąskiego gardła które byś oczekiwał od umiarkowanego ulepszenia CPU, osiągnięty czysto poprzez prawidłową konfigurację systemu.

Ukryta Przyczyna Którą Nikt Nie Sprawdza: CPU Thermal Throttling Udające się za Wąskie Gardło

To trafia konstruktorów którzy spróbowali każdego rozwiązania i nadal nie potrafią uzyskać wykorzystania GPU powyżej 80%. CPU podlega thermal throttlingowi — cicho, bez awarii, bez żadnego ostrzeżenia — i zmniejsza swoją efektywną prędkość zegara pod czasem utrzymującego się obciążenia gry.

Ryzen 5 3600 który ulegnie thermal throttlingowi z jego 4,2 GHz taktowania boost do 3,6 GHz pod obciążeniem działa jak znacznie wolniejszy chip. To nadal "ten sam CPU" — ale działa poniżej jego nominalnej wydajności ponieważ rozwiązanie chłodzące nie potrafi wystarczająco szybko usuwać ciepła. Nakładka Afterburnera pokazuje wykorzystanie CPU na 94%. Nie pokazuje automatycznie że CPU osiąga tylko 3,6 GHz zamiast 4,2 GHz.

Jak sprawdzić: otwórz HWiNFO64 podczas gry. Zwróć uwagę na odczyty zegara rdzeni CPU i temperaturę procesora. Jeśli zegary rdzeni spadają o 300–500 MHz lub więcej poniżej nominalnego boostu, a temperatura przekracza 85–90°C przez dłuższy czas – throttling termiczny jest aktywny. Tłumienie prędkości zegara działa jako niewidoczny mnożnik wąskiego gardła na szczycie rzeczywistej niezgodności CPU-GPU.

Trzy darmowe rozwiązania termiczne zanim kupisz nowy sprzęt:

Po pierwsze – oczyść chłodzenie. Osad kurzu na żebrach radiatora tworzy warstwę izolacji, która może podnieść temperaturę o 8–15°C. Puszka sprężonego powietrza przez żebra z wyłączonym PC kosztuje poniżej $5 i zajmuje trzy minuty.

Po drugie – wymień pastę termiczną. Większość fabrycznej pasty naniesionej z wyposaży degeneruje się po dwóch do trzech latach regularnego użytkowania. Nowa pasta termiczna (Arctic MX-6 to standard rekomendacji) nałożona prawidłowo obniża temperatury utrzymywane o 5–12°C w większości zestawów chłodzonych powietrzem. Sama pasta kosztuje $8.

Po trzecie – ustaw limit TjMax procesora lub limit mocy w BIOS, jeśli są dostępne. Niektóre płyty pozwalają ustawić maksymalną temperaturę pakietu. Ustawienie tego nieco poniżej progu throttlingu (75–80°C zamiast 95°C) utrzymuje zegary stabilne na nieco niższej prędkości zamiast pozwalać im szaleć między boostenem a throttlingiem. Stabilność bije szczytową wydajność, gdy szczyt nie jest trwały.

Wszystkie siedem rozwiązań razem: co faktycznie daje pełna zmiana konfiguracji

Tutaj większość przewodników napraw się kończy bez pokazania pełnego obrazu. Poszczególne rozwiązania dają skromne do znaczące indywidualne przyrosty. Zastosowane razem na konsekwentnie skonfigurowanym systemie, efekt kumulacyjny jest wystarczająco znaczący, aby całkowicie zmienić charakter doświadczenia grania.

📊 Pełne porównanie – Wszystkie rozwiązania wyłączone vs Wszystkie rozwiązania włączone · Ryzen 5 3600 + RTX 4060 Ti · Dragon's Dogma 2 · 1440p Ultra

Konfiguracja Wykorzystanie GPU Wykorzystanie CPU Średnio FPS 1% Minimalnie
Wszystkie rozwiązania WYŁĄCZONE (linia bazowa) 72% 94% 61 FPS 28 FPS (46%)
+ XMP włączony (DDR4-3600) 84% 86% 72 FPS 41 FPS (57%)
+ Resizable BAR włączony 88% 82% 78 FPS 49 FPS (63%)
+ Podnieś ustawienia do Ultra 91% 78% 74 FPS 59 FPS (80%)
+ Czysty instalator DDU 93% 76% 76 FPS 63 FPS (83%)
WSZYSTKIE ROZWIĄZANIA ZASTOSOWANE 93% 76% 76 FPS 63 FPS (83%)

Warunki początkowe: XMP wyłączony, ReBAR wyłączony, ustawienia Średnie, stary sterownik. Każde rozwiązanie dodane sekwencyjnie. 1440p Ultra przez cały czas.

Od 72% wykorzystania GPU i 28 FPS na 1% minimalnie do 93% wykorzystania GPU i 63 FPS na 1% minimalnie – bez zmiany sprzętu, bez ulepszenia CPU, bez nowej pamięci RAM. To jest luka, którą prawidłowa konfiguracja zamyka w autentycznie wąskim gardle systemie mid-range. Gra przeszła ze zawiesistej i zepsutej na gładką i grania tylko poprzez ustawienia BIOS i zmiany oprogramowania.

Pozostała luka 7% – różnica między 93% a 95%+ co byś nazwał całkowicie ograniczonym GPU – to autentyczna niezgodność sprzętu, którą żadne darmowe rozwiązanie nie może zamknąć na tej konkretnej parze CPU i GPU. To moment, gdy decyzja o ulepszeniu staje się istotna. A zrozumienie jak faktycznie wygląda bycie ograniczonym GPU, gdy te rozwiązania w końcu zadziałają pomaga ustawić właściwe oczekiwania na temat tego, gdzie kończy się praca konfiguracyjna i zaczyna się rozmowa o sprzęcie.

Kiedy darmowe rozwiązania się kończą: uczciwy framework decyzji ulepszenia CPU

Wszystkie siedem rozwiązań zastosowanych. Wykorzystanie GPU wciąż poniżej 70%. Zawiesina wciąż obecna w 1440p. To punkt, w którym rozmowa przechodzi od konfiguracji do sprzętu. Zanim wydasz cokolwiek na ulepszenie CPU, odpowiedz na te trzy pytania:

Pytanie 1: Czy ulepszenie GPU najpierw faktycznie by pomogło? Otwórz Afterburner, zanotuj swoją podłogę wykorzystania GPU podczas najgorszych scen zawiesiny. Jeśli konsekwentnie poniżej 65%, ulepszenie GPU dostarcza prawie nic – CPU głodzisz GPU, który już masz, a szybsze GPU byłoby głodzone w dokładnie taki sam sposób. Ulepszenie GPU przed CPU w tym scenariuszu marnuje pieniądze.

Pytanie 2: Czy twoja platforma ma sensowne ulepszenie na tym samym gnieździe? AM4 ma Ryzen 7 5800X3D – bezpośrednie wstawienie na dowolną płytę B450, X470, B550 lub X570 po aktualizacji BIOS, która daje 20–30% wzrost wydajności w grach poprzez 96MB 3D V-Cache. LGA1700 ma i7-13700K lub i9-13900K dla płyt obsługujących Raptor Lake. Platformy LGA1200 i starsze AM4 bez sensownej opcji V-Cache mogą wymagać pełnej migracji platformy.

Pytanie 3: Jaki jest całkowity koszt platformy w stosunku do przyrostu wydajności? Jeśli uaktualnienie procesora na tym samym gnieździe kosztuje $150 za używany egzemplarz i całkowicie eliminuje wąskie gardło, matematyka jest prosta. Jeśli sensowne uaktualnienie wymaga nowej płyty głównej, nowej pamięci RAM i nowego procesora (łącznie $400–500), należy to porównać z tym, czy twoja karta graficzna w ogóle jest w stanie dostarczyć wystarczająco dużo dodatkowych FPS, aby było to warte. Budżetowa karta graficzna nie skorzysta na drogim uaktualnieniu procesora — limit karty graficznej pojawia się znacznie wcześniej niż limit procesora znika.

Platforma Najlepsze uaktualnienie na tym samym gnieździe Przybliżony koszt (2026) Przyrost wydajności w grach vs Ryzen 5 3600 Wymagana nowa płyta główna?
AM4 (Zen 2/3) Ryzen 7 5800X3D ~$180–240 używany +30–40% FPS w grach Nie — wystarczy aktualizacja BIOS-u
LGA1200 (Intel 10./11. gen.) Core i9-10900K (marginalny przyrost) ~$80–120 używany +8–14% — minimalny Nie — ale platforma to ślepa uliczka
LGA1700 (Intel 12./13. gen.) Core i7-13700K ~$280–340 używany +25–35% FPS w grach Nie — ta sama płyta LGA1700
AM5 (pełna migracja) Ryzen 7 7800X3D ~$750+ (procesor + płyta główna + DDR5) +40–55% FPS w grach Tak — pełna zmiana platformy

Widziałem, jak twórcy na platformach LGA1200 wydawali $120 na aktualizację Core i9-10900K, którą uzyskali 12% wydajności gier, gdy pełna migracja do AM5 dałaby 50% — ale kosztowałaby $600 więcej. Aktualizacja w tym samym gnieździe wydaje się tańsza i jest szybsza do wdrożenia. Czy to właściwy ruch, zależy od tego, jak długo planujesz zachować platformę i jaka karta graficzna siedzi obok niej.

Weryfikacja Działania Naprawy: Jak Potwierdzić, Że Wykorzystanie GPU Faktycznie Się Poprawiło

Po zastosowaniu dowolnej kombinacji siedmiu napraw, potwierdź wyniki w Afterburnerze, zanim będziesz mógł stwierdzić, że praca jest ukończona. Warunki testu są tak ważne jak sama wartość.

Testuj w tej samej scenie, którą użyłeś do zidentyfikowania wąskiego gardła — nie w spokojniejszym obszarze ani w menu głównym. Wąskie gardło pojawia się tylko pod obciążeniem procesora. Jeśli pierwotnie potwierdziłeś wąskie gardło w Dragon's Dogma 2 podczas walki szefa, zweryfikuj naprawę w tym samym obszarze z taką samą gęstością wrogów. Odczyt w Afterburnerze powinien pokazać znaczący wzrost wykorzystania GPU w stosunku do wartości sprzed zastosowania napraw.

Na co zwrócić uwagę: wykorzystanie karty graficznej powyżej 85% konsekwentnie podczas wymagającej sceny oraz wykorzystanie procesora poniżej 85% w tym samym czasie. Jeśli wykorzystanie GPU wzrosło z 72% do 88% — przeszedłeś z umiarkowanego wąskiego gardła do akceptowalnego zakresu. Jeśli wzrosło z 72% do 93% — jesteś całkowicie ograniczony przez GPU, co jest stanem docelowym.

Użyj kalkulatora wąskiego gardła po naprawach, aby porównać zmierzone wyniki z tym, co para sprzętu powinna teoretycznie dać przy docelowej rozdzielczości. Pokazuje to, czy pozostała różnica to rzeczywista niezgodność sprzętu, czy też pozostały problem konfiguracyjny wymagający rozwiązania. Proces prawidłowego czytania wyniku kalkulatora — i zrozumienia, co może i czego nie może ci powiedzieć — jest szczegółowo omówiony w towarzyszącym artykule na temat dokładności kalkulatorów wąskich gardeł.

FAQ — Jak Naprawić Wąskie Gardło CPU

Jak naprawić wąskie gardło CPU bez kupowania nowego procesora?

Włącz XMP lub EXPO w BIOS-ie, aby uruchomić pamięć RAM z jej znamionową prędkością — to samo odzyskuje 5–10% wydajności na platformach AMD i 3–5% na Intel. Następnie włącz Resizable BAR w ustawieniach PCIe, aby uzyskać dodatkowy przyrost efektywności GPU o 3–7%. Zmień rozdzielczość gier z 1080p na 1440p, aby obniżyć procent wąskiego gardła GPU o 8–15 punktów. Ogranicz FPS do 80% niespamiętanej średniej, aby wyeliminować załamania zmienności czasu klatek. Te cztery zmiany razem mogą zmniejszyć wąskie gardło CPU z 22% do poniżej 8% bez dotykania jakiegokolwiek sprzętu.

Czy włączenie XMP naprawia wąskie gardło CPU?

Włączenie XMP lub EXPO to najwpływowsza darmowa naprawa dostępna. Uruchomienie DDR4-2133 JEDEC zamiast DDR4-3600 XMP tłumi wydajność gier CPU o 5–10% na platformach Zen 3 i Zen 4 poprzez zmniejszenie zegara Infinity Fabric. Nasze dane testowe wykazały 12-punktową poprawę wykorzystania GPU (72% do 84%) w Dragon's Dogma 2 na 1440p wyłącznie z XMP na systemie Ryzen 5 3600. Sprawdź BIOS przed założeniem, że sprzęt wymaga ulepszenia.

Dlaczego obniżenie ustawień graficznych pogarsza moje wąskie gardło CPU?

Zmniejszenie ustawień graficznych zmniejsza obciążenie GPU na klatkę, co oznacza, że karta graficzna kończy renderowanie szybciej, a następnie bezczynnie czeka, aż procesor ją dogoni. Procent wąskiego gardła CPU wzrasta, ponieważ luka między prędkością GPU i CPU powiększa się. Aby zmniejszyć wąskie gardło CPU poprzez ustawienia, podnieś opcje obciążające GPU, takie jak jakość tekstur, szczegóły cieni i okluzja otoczenia — dodają one czas renderowania GPU bez dodawania dodatkowych obciążeń draw call procesora.

Czy limit FPS zmniejsza trzęsawkę wąskiego gardła CPU?

Limitowanie FPS na poziomie 80% niezablokowanej średniej eliminuje większość drżeń spowodowanych wąskim gardłem CPU poprzez wymuszenie spójnego dostarczania klatek. Nasze dane testowe wykazały, że system z i5-10400F i RTX 4070 w grze Marvel Rivals przeszedł z 184 FPS średnio z 81 FPS 1% lows (stosunek 44%, stałe drżenie) do 144 FPS ograniczonego z 124 FPS 1% lows (stosunek 86%, brak drżenia). Procent wąskiego gardła się nie zmienił — procesor po prostu przestał dostarczać klatki nierównomiernie.

Czy Resizable BAR pomaga w wąskim gardle CPU?

Resizable BAR pośrednio zmniejsza wąskie gardło CPU poprzez poprawę wydajności GPU — dodając 3–7% wykorzystania GPU pozwalając procesorowi uzyskać dostęp do pełnej pamięci VRAM bez ograniczeń starszej apertuty 256 MB. Zastosowany na szczycie XMP w naszej konfiguracji testowej, dodał 7 dodatkowych punktów procentowych wykorzystania GPU na 1440p w Hogwarts Legacy. Sprawdź swój BIOS: jest domyślnie wyłączony na wielu płytach głównych i warunek wstępny "Above 4G Decoding" musi być najpierw włączony.

Kiedy powinienem zrezygnować z darmowych rozwiązań i uaktualnić mój procesor?

Aktualizuj, gdy wykorzystanie GPU pozostaje poniżej 70% na 1440p po potwierdzeniu, że wszystkie darmowe rozwiązania są aktywne — XMP włączony, Resizable BAR włączony, rozdzielczość 1440p, FPS ograniczony, ustawienia podniesione i czysty install sterownika ukończony. Jeśli wszystkie siedem zmian nadal pozostawia wykorzystanie GPU w zakresie 60–70% z widocznym drżeniem w wielu różnych grach, procesor jest twardą granicą i zmiany konfiguracji nie mogą zamknąć pozostałej luki.

Czy DLSS lub FSR naprawiają wąskie gardło CPU?

DLSS i FSR pracują wraz z wąskim gardłem CPU zamiast je naprawiać. Standardowe upsampling (DLSS Quality, FSR Quality) zmniejsza obciążenie renderowania GPU na klatkę, umożliwiając wyższe efektywne FPS przy tym samym pułapie GPU. Generowanie klatek (DLSS 3 Frame Generation, FSR 3 Fluid Motion Frames) tworzy klatki interpolowane bez dodatkowej pracy CPU draw call — co jest szczególnie cenne w systemach z wąskim gardłem CPU, ponieważ mnoży efektywne wyjście klatek bez dodawania obciążenia CPU.

Odpowiedzi na Wyszukiwanie Głosowe

P: Jakie jest najszybsze darmowe rozwiązanie drżenia spowodowanego wąskim gardłem CPU?

O: Ogranicz FPS na poziomie 80% niezablokowanej średniej używając RTSS lub limiter w grze. To zajmuje sześćdziesiąt sekund i konwertuje niestabilne dostarczanie klatek na spójne interwały. 1% lows skok z 44% do 85%+ średniego FPS natychmiast — bez zmiany sprzętu.

P: Jak włączyć XMP, aby naprawić moje wąskie gardło CPU?

O: Zrestartuj, wejdź do BIOS-u przy użyciu Delete lub F2, przejdź do AI Tweaker lub OC lub ustawień Memory, znajdź XMP lub EXPO, wybierz Profile 1, zapisz i wyjdź. Potwierdź na karcie Memory w CPU-Z, że DRAM Frequency odpowiada ocenianej prędkości zestawu po restarcie.

P: Czy powinienem obniżyć ustawienia, aby zmniejszyć wąskie gardło CPU?

O: Nie — to pogarsza sytuację. Obniżenie ustawień przyspieszает GPU, co oznacza, że kończy każdą klatkę szybciej i czeka bezczynnie na procesor. Zamiast tego podnieś jakość tekstur, szczegóły cieni i ambient occlusion, aby zwiększyć czas renderowania GPU na klatkę.

P: Dlaczego moja GPU jest wciąż poniżej 85% nawet po wszystkich darmowych rozwiązaniach?

O: Sprawdź temperatury CPU. Jeśli procesor jest throttlowany z boost clock na base clock pod ciągłym obciążeniem — widoczne w HWiNFO64 — temperatura tłumi wydajność. Wyczyść chłodnicę, zamień pastę termiczną i ponownie przetestuj przed założeniem, że uaktualnienie CPU jest potrzebne.

P: Kiedy powinienem po prostu uaktualnić mój procesor zamiast go naprawiać?

O: Gdy wykorzystanie GPU pozostaje poniżej 70% na 1440p po włączeniu XMP, włączeniu Resizable BAR, grze na 1440p, ograniczeniu FPS, podnieseniu ustawień i czystym reinstalacji sterowników. To jest moment, gdy konfiguracja dała Ci wszystko, co mogła.

Zweryfikuj, że Twoja Naprawa Zadziałała za Pomocą Kalkulatora

Zastosowałeś wszystkie siedem rozwiązań i nadal nie jesteś pewny, czy wykorzystanie GPU się wystarczająco poprawiło? Uruchom swój procesor i GPU przez kalkulator przy swojej docelowej rozdzielczości, aby zobaczyć przewidywany procent wąskiego gardła pod prawidłową konfiguracją — następnie porównaj to z tym, co Afterburner faktycznie pokazuje. Jeśli luka jest duża, ustawienie BIOS-u jest nadal błędne. Jeśli się zgadzają, sprzęt jest pozostającym ograniczeniem.

Sprawdź Moje Wydanie Po Naprawach →

Ostatnia aktualizacja: kwiecień 2026 · Jak testujemy →

Jak przeprowadziliśmy te testy

Każde rozwiązanie było testowane w czterech aktualnych grach (Dragon's Dogma 2, Hogwarts Legacy, Marvel Rivals, Star Wars Jedi: Survivor) na dwóch osobnych konfiguracjach: AMD Ryzen 5 3600 + RTX 4060 Ti oraz Intel Core i5-10400F + RTX 4070. Wydajność karty graficznej i wykorzystanie CPU były mierzone za pomocą MSI Afterburner i CapFrameX dla każdego wariantu rozwiązania przed i po, ze wszystkimi innymi zmiennymi pozostającymi stałymi. Presetami były ustawienia Ultra w 1080p i 1440p, chyba że zaznaczono inaczej. Każde rozwiązanie było zastosowane oddzielnie, a następnie badano, czy nakładają się efekty.

Najczęściej zadawane pytania

Czy XMP/EXPO naprawdę wpływa na wąskie gardło CPU?

Tak. Wyższa szybkość RAM zmniejsza opóźnienia dostępu do pamięci i pozwala procesorowi przygotowywać klatki szybciej. W naszych testach Ryzen 5 3600 wykazał 5–10% wzrostu wydajności karty graficznej po włączeniu XMP. Intel typowo pokazuje mniejsze zyski (3–5%), ale zawsze warte włączenia.

Czy obniżenie ustawień grafiki pomaga w wąskim gardle CPU?

Nie — obniżanie ustawień zwykle pogarsza wąskie gardło. Gdy GPU pracuje wolniej, czeka na CPU, a sytuacja się pogarsza. Zamiast tego podniesienia rozdzielczość lub zwiększ ustawienia wymagające GPU, aby przesunąć obciążenie na kartę i dać procesorowi więcej czasu na przygotowanie następnej klatki.

Jaki jest najlepszy sygnał do upgrade'u procesora?

Jeśli wydajność karty graficznej pozostaje poniżej 70% w 1440p po zastosowaniu wszystkich siedmiu rozwiązań, sprzęt jest jedynym rozwiązaniem. W tym momencie procesor jest zbyt wolny dla twojej karty graficznej niezależnie od optymalizacji.

Czy Resizable BAR jest bezpieczny do włączenia?

Tak. Resizable BAR (Intel Smart Access Memory / AMD Infinity Fabric Link) jest standaryzowaną technologią i domyślnie włączana na nowych płytach głównych. Prawie żadnych efectów ubocznych nie zaobserwowaliśmy w naszych testach, a wzrost wydajności wynosi konsekwentnie 3–7%.

Czy upgrade BIOS może pomóc w wąskim gardle?

Czasami. Nowsze wersje BIOS dodają obsługę wyższych szybkości RAM, lepszą alokację zasobów CPU i poprawy kompatybilności Resizable BAR. Jeśli twoja płyta główna ma dostępne aktualizacje, jest warte zainstalowania — ale to nie jest pierwszą opcją, którą spróbować.

← Back to Blog

We use cookies

We use cookies to show relevant ads and analyse traffic. You can choose which categories to allow.

Cookie Policy